Starosta Skarżyski Michał Jędrys zaprasza Mieszkańców Powiatu Skarżyskiego na koncert pt. „Doppleriada", który odbędzie się 22 września 2012 r. (sobota) o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

W koncercie wystąpią:

uznany na świecie flecista Łukasz Długosz - muzyk pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej, jeden z pierwszych stypendystów Fundacji „Daj Szansę” wspierającej młode talenty z powiatu skarżyskiego, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu (Francja), Monachium (Niemcy), Odense (Dania), Viggiano (Włochy). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic. Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

flecistka Agata Kielar absolwentka Hochschule für Musik w Weimarze, Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven (USA). Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów, m.in. DAAD, Komisji Fulbrighta, KAAD, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales , Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich .

pianista Andrzej Jungiewicz absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest akompaniatorem na wielu kursach mistrzowskich m. in. fletowych, kontrabasowych, saksofonowych, muzyki XX wieku oraz kursach metodycznych. W roku 1986/1987 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Laureat konkursów na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 i 1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986) oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych (1985).

Motywem przewodnim koncertu będą utwory Franciszka Dopplera wybitnego flecisty i kompozytora, który koncertował między innymi na ziemi świętokrzyskiej. Sławę i uznanie muzykowi, oprócz utworów fletowych, przyniosły także dzieła sceniczne, głównie opery, oraz transkrypcje na orkiestrę dzieł Ferenca Liszta, w tym słynnych Rapsodii węgierskich.

W PROGRAMIE KONCERTU usłyszymy:
Leo Delibes - Duet kwiatów z opery Lakme
Franciszek Doppler - Andante i Rondo op.25
Ferruccio  Busoni - Duo op.43
Hector Berlioz -  L'Enfance du Christ op.25
Tadeusz Szeligowski - Sonata
                                    cz.1 Allegro moderato
                                    cz.2  Andante cantabile
                                    cz.3 Allegro con brio
                                    cz.4 - Molto Vivace
Franciszek Doppler - Duettino hongrois op.36

 

plakat

logo kulturalny powiat .cdr1