Agata Świątek, Maksymilian Sorbian, Piotr Jędras i Michał Półtorak zostali pierwszymi stypendystami Starosty Skarżyskiego. Stypendia przyznawane są w dwóch kategoriach naukowej i sportowej, a całkowita wysokość stypendium przyznawanego przez okres 10 miesięcy wynosi 2 tys. zł.

Zdolni, ambitni, z obiecującymi perspektywami na przyszłość – tacy są tegoroczni stypendyści Starosty Skarżyskiego. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz pierwszy i uroczyście wręczone na ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. Odebrało je czterech laureatów – dwóch w kategorii naukowej i dwóch w kategorii sportowej.

Agata Świątek - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej ze średnią ocen w roku szkolnym 2011/2012 - 5,21 otrzymała stypendium naukowe. Jej najważniejsze osiągnięcia to zajęcie I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Powstanie styczniowe – historia w barwie i kolorze”” i V miejsca w X Powiatowym Konkursie Ortograficznym Szkół Ponadgimnazjalnych - Skarżysko-Kamienna. Agata Świątek jest także Finalistką X Regionalnego Konkursu „Multimedia i dydaktyka” w Kielcach, uczestniczką Powiatowego Konkursu wiedzy o bł. Ks. Kazimierzu Sykulskim i Finału Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego.         

Stypendium naukowe odebrał również Maksymilian Sorbian - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Jego średnia ocen to 5,43. Maksymilian to miłośnik nauk ścisłych i na tym polu ma największe osiągnięcia. Został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Jest finalistą I Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego oraz uczestnikiem I etapu 58 Olimpiady Chemicznej i konkursu języka angielskiego.

Z kolei stypendium za osiągnięcia sportowe powędrowało do Piotra Jędrasa - ucznia III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. W minionym roku szkolnym uzyskał on średnią ocen 4,4. Jego pasją jest gra w szachy i na tym właśnie polu odnosi już duże sukcesy. Zajął m.in. I miejsca w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów w Szachach, w Grand Prix Gór Świętokrzyskich w kat. ”open” oraz w V Mistrzostwach Polski Szkół i Klubów Katolickich w Szachach.

Michał Półtorak - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego ze średnią ocen 4,0 jest drugim laureatem przyjmującym stypendium za osiągnięcia sportowe, a są nimi sukcesy w kickboxingu m.in. II miejsce w Mistrzostwach Polski Kickboxingu „Low-Kick” i III miejsce w Otwartych Mistrzostwach Polski Południowej Kickboxingu.

W tym roku o stypendium ubiegało się 18 kandydatów. Najwięcej, bo aż 11 osób starało się o stypendium naukowe. Laureaci otrzymali stypendium gotówkowe w wysokości 200 zł miesięcznie przez 10 miesięcy.  

Jak powiedział nam jeden z tegorocznych laureatów – przyznane stypendium to bardzo miłe wyróżnienie i dowód na to, że nasze osiągnięcia robią wrażenie na innych. Z kolei pomysłodawca programu stypendialnego starosta Michał Jędrys uważa, że dla szkoły nie ma lepszej wizytówki niż ambitny, zdolny uczeń odnoszący sukcesy. Takich uczniów chcemy wypromować, pokazać ich osiągniecia, a przyznając stypendium docenić ich aspiracje i jednocześnie zmotywować do dalszej pracy – mówi starosta.

DSC 1309 1
DSC 1282DSC 1285 1
DSC 1306 1
DSC 1286
DSC 1317