W Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej wykonywane będą badania rezonansem magnetycznym. Będzie to możliwe dzięki wynajęciu mobilnej aparatury rezonansu magnetycznego. Badania prowadzone będą przez specjalistów z firmy Eurodiagnostic, świadczącej kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki obrazowej.

Szpital Powiatowy może już korzystać z rezonansu magnetycznego. Jest to możliwe dzięki stacjonującej przed szpitalem mobilnej pracowni rezonansu magnetycznego. Pracownia zainstalowana jest na platformie samochodowej i została wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, co gwarantuje najwyższą jakość diagnostyki. Obrazy z badania bez opisu pacjenci będą mogli odebrać na płytach DVD jeszcze tego samego dnia. Natomiast opis badania dostępny będzie w ciągu 48 godzin w formie elektronicznej oraz w ciągu 5 dni roboczych w formie papierowej. Zdjęcia opisywane będą w systemie teleradiologii funkcjonującym 24 godziny na dobę przez doświadczonych lekarzy radiologów z Centrum Opisowego Eurodiagnostic w Lublinie.

Mobilna pracownia rezonansu magnetycznego do szpitala przyjeżdżać będzie raz w tygodniu, w każdy wtorek. Wtedy badania rezonansem wykonywane będą dla pacjentów szpitala, ale nie tylko. Z mobilnej pracowni mogą skorzystać również osoby prywatne. Cena takiego badania wynosi od 400 do 650 zł. Umowa z firmą Eurodiagnostic na wykonywanie badań rezonansem magnetycznym obowiązuje na razie do września, ale dyrektor szpitala Andrzej Jarzębowski już dziś rozważa przedłużenie umowy. Jego zdaniem diagnostyka mobilna jest rozwiązaniem bardzo korzystnym zarówno dla pacjentów, jak i szpitala. Pacjenci nie są narażeni na dyskomfort związany z transportem na badanie do innych placówek, a szpital oszczędza na kosztach transportu. Zalety diagnostyki mobilnej dostrzega również starosta skarżyski Michał Jędrys. Jak twierdzi starosta jest to doskonała alternatywa dla pracowni stacjonarnych. W Szpitalu Powiatowym taka pracownia miała także powstać. Został ogłoszony nawet przetarg, ale niestety nie było zainteresowanych złożeniem oferty. Mimo to, właśnie dzięki mobilnemu rezonansowi magnetycznemu możliwe będzie prowadzenie wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej na potrzeby szpitala. W ten sposób poprawi się dostępność do tego typu badań w powiecie skarżyskim - dodaje starosta. Należy dodać, że w dalszym ciągu w nagłych przypadkach pacjenci będą przewożeni do placówek dysponujących rezonansem magnetycznym.

rezonans-01rezonans-02rezonans-03rezonans-04rezonans-05