Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej informuje, że w dniach 22 – 26 kwietnia 2022 r. na terenie województwa świętokrzyskiego  przeprowadzone jest ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów wykonywane jest przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim, brązowo-zielonym pakiecie stanowiącym przynętę.

Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów. Celem akcji jest zlikwidowanie zagrożenia wystąpienia na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi i zwierząt.

W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej apeluje, aby przez okres dwóch tygodni po wyłożeniu szczepionki nie puszczać wolno psów oraz kotów i unikać ich wypuszczania do stref zrzutu szczepionki. Pakiety zawierające szczepionkę znalezione w terenie nie powinny być dotykane oraz przenoszone w inne miejsce. pdfZawiadomienie-2.pdf966.97 KB

20211015 093307 scaled 1 864x1536

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej informuje, że w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego pod pozycją 1611 i 1631 zostały opublikowane następujące rozporządzenia:

  • Rozporządzenie nr 2/2022 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej z dnia 14 kwietnia 2022 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie miasta i gminy Suchedniów oraz części miasta Skarżyska-Kamiennej w powiecie skarżyskim. W rozporządzeniu tym został zniesiony obszar zagrożony wścieklizną obejmujący miasto i gminę Suchedniów oraz część miasta Skarżyska-Kamiennej. Przestały obowiązywać nakazy i zakazy nałożone rozporządzeniem nr 1/2021 z dnia 10 grudnia 2021 r.
  • Rozporządzenie nr 3/2022 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu skarżyskiego. W rozporządzeniu nr 3/2022 wprowadzono nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Nakaz ten dotyczy wszystkich posiadaczy kotów na terenie powiatu skarżyskiego.