Kiełbasa klonowska hycowana wytwarzana przez firmę DEF z Klonowa, prowadzoną przez Dariusza i Ewę Furmańczyków w Klonowie w gminie Łączna w powiecie skarżyskim została nagrodzona „Perłą 2021” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” w kategorii: Produkt regionalny i danie regionalne. Kiełbasa klonowska hycowana to jeden z czterech wyróżnionych w tym roku produktów regionalnych z terenu województwa świętokrzyskiego.  

Prestiżowe nagrody przyznawane są co roku przez krajową kapitułę konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” dla wyjątkowych produktów tradycyjnych. W tym roku wręczenie „Pereł” odbyło się 3 października 2021 r. podczas Wielkiego Finału Konkursu na Międzynarodowych Targach Poznańskich w trakcie Targów Smaki Regionów.

Nagrodę „Perła 2021” z województwa świętokrzyskiego otrzymały:

  1. Kiełbasa klonowska hycowana – DEF Dariusz Furmańczyk, Klonów, powiat skarżyski
  2. Miód fasolowy – Gospodarstwo Pasieczne Mateusz Zygmunt, Łążek, powiat sandomierski
  3. Szydłowianka śliwka w czekoladzie – Agnieszka Wierzbicka - Baxter PURPLE VALLEY Sp.zo.o. , Szydłów, powiat staszowski
  4. Pan Paweł – piwo z Kurozwęk - Aurore Strapart Browar Kurozwęki, powiat staszowski

Uroczystościom jak co roku towarzyszyła prezentacja i degustacja nagrodzonych produktów i potraw nagrodzonych. Warto przypomnieć, że kiełbasa klonowska hycowana została laureatem konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów w 2004 r., a miód fasolowy, Szydłowianka śliwka w czekoladzie i Pan Paweł – piwo z Kurozwęk w 2019 r.. Producentom gratulujemy tych wyjątkowych nagród i życzymy dalszych sukcesów.

stoisko z kiełbasą klonowską hycowanąFot. Alicja Stępień PIPRiLOŚ 1Fot. Alicja Stępień PIPRiLOŚ 2laureaci nagrody Perła 2021 fot Alicja Stępień PIPRiLOŚ 3

Źródło: ŚODR Modliszewice, fot. Alicja Stępień PIPRiLOŚ