Już w przyszłym roku mieszkańcy powiatu skarżyskiego będą mogli rehabilitować się w nowoczesnym szpitalnym oddziale rehabilitacji stacjonarnej. Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej właśnie rozpoczął przebudowę i remont przeznaczonych na ten cel pomieszczeń. Nowa rehabilitacja stacjonarna będzie zlokalizowana w budynku po byłym oddziale zakaźnym przy ul. Szpitalnej 1. W to miejsce zostanie przeniesiona z ul. Ekonomii 4. Koszt przebudowy to ponad 1,6 mln zł.

Na dobre rozpoczęła się modernizacja szpitalnego oddziału rehabilitacji stacjonarnej. Prace wykonuje wyłoniona w drodze przetargu Korporacja Budowlana Darco Dariusz Żak z Radomia. Firma na teren budowy, który w miniony piątek wizytowali starosta Artur Berus i sekretarz Małgorzata Nosowicz przy udziale dyrektora szpitala Leszka Lepiarza, weszła we wrześniu.

Jak zaznacza starosta Artur Berus jest to kolejny krok w kierunku polepszania warunków leczenia i świadczonych usług w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej.

Zakres prac remontowych obejmie roboty - rozbiórkowe, budowlane, montażowe i wykończeniowe. Wykonawca już rozpoczął rozbiórkę istniejących ścianek działowych wewnątrz budynku.

- Wykonawca rozpoczął prace przy przebudowie dawnego oddziału zakaźnego w połowie września. Na realizację zadania ma 5 miesięcy. Jeśli wszystko Pojdzie zgodnie z planem pacjenci z nowego oddziału będą mogli korzystać już w drugim kwartale przyszłego roku – informuje dyrektor szpitala Leszek Lepiarz.

Przebudowa i remont szpitalnego oddziału rehabilitacji stacjonarnej realizowana jest w ramach unijnego projektu o całkowitej wartości 2 mln 15 tys. zł. Projekt obejmującego zarówno modernizację pomieszczeń jak i zakup sprzętu medycznego. Pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 stanowi 1 mln 566 tys. zł. Szpital do tej inwestycji jako wkład własny dołoży prawie 450 tys. zł.

- Najwięcej środków finansowych pochłonie modernizacja budynku po oddziale zakaźnym. To koszt ponad 1,6 mln zł. Za resztę pieniędzy zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt. Przetarg na zakup sprzętu medycznego ogłosimy jeszcze w tym roku – mówi dyrektor szpitala.   

Zgodnie z założeniami projektu w ramach zakupu nowego sprzętu medycznego oddział rehabilitacji zostanie wyposażony m.in. w: podnośnik jezdny, system drenażu limfatycznego, stół rehabilitacyjny, stół do masażu, urządzenie do terapii w podwieszeniu, szynę do ćwiczeń biernych kończyny dolnej, elektryczną szynę do ćwiczeń biernych stawów kończyny górnej laser wysokoenergetyczny, aparat do terapii podciśnieniowej, urządzenie do elektroterapii, aparat do terapii ultradźwiękowej, rotor, a także wannę do masażu wirowego kończyn dolnych lub górnych.      

budynek po oddziale zakaźnymtrzy osoby stoją przed budynkiem szpitalaprace remontowe wewnątrz budynkuremont pomieszczeniastarosta i dyrektor szpitala prezentują projekt przebudowyremont korytarza prace wyburzeniowetablica informacyjna budowlana na budynkutablica z nazwą wykonawcy remontu