W środę, 1 września w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej zainaugurowano rok szkolny 2021/2022 w powiecie skarżyskim. W trakcie inauguracji powierzono stanowiska dwóm dyrektorom szkół, wręczone zostały akty nadania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego oraz stypendia naukowe i sportowe Starosty Skarżyskiego Artura Berusa. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli władz powiatu skarżyskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich, kuratorium oświaty, dyrektorów wszystkich szkół podległych powiatowi oraz uczniów. Zarząd powiatu podczas uroczystości reprezentowali starosta Artur Berus i członek zarządu Katarzyna Bilska.  

Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru powiatu oraz sztandarów powiatowych placówek oświatowych oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie dyr. II LO Paweł Buryło w związku z przypadającą 1 września rocznicą wybuchu II wojny światowej poprosił uczestników o oddano hołd jej bohaterom oraz ofiarom minutą ciszy.

W dalszej części głos zabrał starosta Artur Berus. Zwracając się do społeczności szkolnej zaznaczył, iż głęboko wierzy, że ten rok będzie lepszy i spokojniejszy niż poprzedni. Przedstawił także najbliższe plany samorządu w zakresie oświaty.

- Rozpoczynamy dziś uroczyście nowy rok szkolny 2021/2022. Wierzę głęboko, że ten rok będzie lepszy i spokojniejszy niż poprzedni, w którym ze względu na pandemię koronawirusa nauka w szkole prowadzona była zdalnie. Nie była to komfortowa sytuacja ani dla uczniów ani dla nauczycieli. W tym roku szkolnym naukę w naszych szkołach rozpoczyna ponad 3200 uczniów. Gorąco witam pierwszoklasistów. Jest ich ponad 660 – mówił starosta Artur Berus podkreślając, że tegoroczny nabór do powiatowych szkół średnich był bardzo dobry, co świadczy o tym, że szkoły te są bardzo dobrze oceniane na mapie oświatowej województwa świętokrzyskiego. Podziękował za to wszystkim nauczycielom, gronu pedagogicznemu rodzicom za zagazowanie oraz członkowi zarządu Katarzynie Bilskiej, a następnie odniósł się także do planów oświatowych.

- Zarząd i Rada Powiatu Skarżyskiego w każdym roku angażuje bardzo duże środki budżetowe po to żeby młodzieży i nauczycielom pracowało i uczyło się w coraz lepszych warunkach. W tym roku szkolnym będziemy przeprowadzać kolejne modernizacje. Będziemy modernizować obiekty sportowe w Zespole Szkół Samochodowych i w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Będzie także wykonana strzelnica multimedialna w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Świadczy to o tym, że oświata dla zarządu powiatu jest priorytetem – powiedział starosta Artur Berus.

Następnie życzył młodzieży wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.            

- Myślę, że nabraliście dużo energii podczas wakacji, teraz jest czas na naukę. Wykorzystajcie tę szansę, uczcie się po to aby w przyszłości realizować swoje marzenia – dodał starosta.   

Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz władz wojewódzkich przekazała uczniom i pedagogom zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w Urzędzie Marszałkowskim Renata Bilska.

Po życzeniach przystąpiono do wręczenia powierzeń stanowiska dwóm dyrektorom szkół, a także aktów nadania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego oraz stypendia naukowe i sportowe Starosty Skarżyskiego.

Powierzenie stanowiska dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej otrzymał Mariusz Kawa, a przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego  im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej Paweł Buryło.

Akty nadania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego otrzymali:

  • Joanna Jasińska – nauczyciel SOSW Nr2 w Skarżysku-Kamiennej
  • Oksana Borkowska – nauczyciel ZPRW w Skarżysku-Kamiennej
  • Katarzyna Bojczuk – nauczyciel II LO w Skarżysku-Kamiennej
  • Tomasz Jurzyński – nauczyciel ZSSU w Skarżysku-Kamiennej

Stypendia naukowe Starosty Skarżyskiego otrzymali: Aleksandra Gładyś i Przemysław Cichoń uczniowie I LO, a sportowe: Wiktoria Sieczka (uczennica ZSE) oraz Marcel Rafalski (uczeń ZST).

Przyznano także nagrodę dodatkową dla uczennicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 Julii Kiersnowskej za szczególne osiągnięcia sportowe.

Uroczystość zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów II LO.

starosta przemawia do uczniów nagrody finansowe dla uczniównagrody i akty mianowaniapoczty sztandarowedyrektor II LOrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejstarosta na rozpoczęciu roku szkolnego na hali sportowejrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowej - młodzieżrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejrozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejwręczenie powierzenia dyrektoromwręczenie powierzenia dyrektoromwręczenie aktów mianowania nauczycielomwręczenie aktów mianowania nauczycielomwręczenie nagród starostywręczenie nagród starostywręczanie nagród starostynagrodzeni uczniowiepoczty sztandarowe rozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowejwystęp artystyczny uczniówwystęp artystyczny uczniów rozpoczęcie roku szkolnego na hali sportowej