Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w miniony piątek, 28 maja w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbyła się msza święta w intencji samorządów lokalnych i pracowników samorządowych.

Na zaproszenie kustosza Sanktuarium ks. Jerzego Karbownika, marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i starosty skarżyskiego Artura Berusa odpowiedzieli włodarze gmin, radni oraz pracownicy lokalnych samorządów z terenu powiatu skarżyskiego oraz władze wojewódzkie i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Samorząd powiatu skarżyskiego podczas mszy reprezentowali członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski, radni - Mieczysław Bąk, Renata Bilska, Roman Wojcieszek, pracownicy starostwa powiatowego oraz poczet sztandarowy powiatu skarżyskiego.     

Kustosz Sanktuarium ks. Jerzy Karbownik w homilii zaznaczył jak trudna, bo wymagająca podejmowania wielu mądrych decyzji, konsultacji i owocnej współpracy, jest praca w samorządach. Podkreślił także ogromną rolę efektywnej pracy samorządów w rozwoju  kraju i staraniach w walce o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie pandemii oraz istotę współdziałania dla dobra mieszkańców Małych Ojczyzn.

- Na barkach Waszych spoczywa wiele zadań i olbrzymia odpowiedzialność. Widać to szczególnie teraz jak wspieracie w czasie pandemii mieszkańców naszego miasta. […] My zdajemy sobie sprawę, że dobrobyt kraju w dużej mierze zależy od efektywności działań samorządów  i współpracy z rządem. To właśnie one są lokomotywą rozwoju Polski  i mam nadzieję, że mimo pandemii koronawirusa ta lokomotywa pociągnie i dzięki Waszemu zaangażowaniu nie zbłądzi na naszym terenie - głosił w homilii ks. Jerzy Karbownik zaznaczając, że „Różnica zdań w polityce nigdy nie może oznaczać zgody na brak szacunku do drugiego człowieka”.  

Msze św. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odprawiane w skarżyskim Sanktuarium to tradycja, która trwa od początku powołania do życia powiatu skarżyskiego.      

Przypomnijmy: Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r.. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. Powiat skarżyski, powołany na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1999 r. Jest jednym z 314 powiatów ziemskich. W tym roku Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony był po raz 31.

poczet sztandarowy powiatu podczas mszy św.uczestnicy mszy stoją w ławach kościelnychpracownicy starostwa podczas mszy w intencji samorządowcówpracownicy starostwa podczas mszy w intencji samorządowcówuczestnicy mszy stoją w ławach kościelnych - władze gminuczestnicy mszy stoją w ławach kościelnych - władze gminuczestnicy mszy stoją w ławach kościelnychuczestnicy mszy stoją w ławach kościelnychksięża odprawiają mszę na tle ołtarzauczestnicy mszy stoją w ławach kościelnychzakończenie mszy - przejście uczestników pod Ołtarz Matki Bożej Ostrobramskiejmodlitwa przez Matką Boską Ostrobramskąmodlitwa przez Matką Boską Ostrobramską