W czwartek, 30 lipca w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się robocze spotkanie dotyczące tworzonej koncepcji włączenia m.in. powiatu skarżyskiego do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz o kierunkach partnerskiej współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego na kolejne lata z wykorzystaniem m.in. środków unijnych. Powiat skarżyski jest partnerem ROT WŚ od 2011 r. W spotkaniu udział wzięli starosta Artur Berus, prezes ROT WŚ Marcin Piętak, wicestarosta Anna Leżańska, członkowie zarządu – Katarzyna Bilska i Tadeusza Bałchanowski, wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Czyż.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego tworzy kompleksową koncepcję rozwoju szlaków rowerowych na terenie województwa świętokrzyskiego, która ma uwzględniać możliwość wykorzystania szlaków jako zero emisyjnej infrastruktury transportowej oraz nową trasę rowerową „Trasę Północną”. Nowa trasa, która obejmuje także powiat skarżyski, ma połączyć Końskie i Sandomierz, a tym samym ma być łącznikiem szlaku Green Velo. – Projekt, z uwagi na charakter ponadregionalny, będzie miał duże możliwości pozyskania środków unijnych w nowej perspektywie – mówił prezes ROT WŚ Marcin Piętak, zachęcając samorządowców do współpracy przy jego tworzeniu.

W trakcie dyskusji na temat koncepcji oraz promocji i rozwoju turystyki w powiecie skarżyskim starosta Artur Berus zaznaczył, że czas pandemii pokazuje, że ludzie poszukują kameralnych, spokojnych miejsc do wypoczynku i rekreacji, a taki potencjał ma właśnie powiat skarżyski, gdyż turysta znajdzie tu oraz w okolicy ościennych powiatów kilka rekreacyjnych zbiorników wodnych, a także atrakcyjne miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych. Dlatego uważa, że powiat wpisuje się w koncepcję ROT w zakresie tworzenia nowej rowerowej trasy północnej.

W trakcie spotkania omówiono także możliwości współpracy powiatu skarżyskiego jako partnera ROT, w zakresie promocji i rozwoju turystyki regionalnej w kontekście innych działań realizowanych przez świętokrzyską organizację turystyczną.

DSC 0010 copyDSC 0017DSC 0020