To już pewne, powiat skarżyski wybuduje nową windę zewnętrzną z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych w budynku starostwa przy Placu Floriańskim. Starania władz powiatu skarżyskiego o pozyskanie dofinansowania do inwestycji zostały zakończone sukcesem. PFRON przyznał na budowę windy 150 tys. złotych w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. W środę, 15 lipca starosta Artur Berus podpisał umowę z firmą Intero Serwis Sp. z o.o. z Warszawy na wykonanie windy. Całkowity koszt budowy windy wyniesie blisko 500 tys. złotych.

Usprawnianie codziennego funkcjonowania niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu skarżyskiego to jedno z priorytetowych działań prowadzonych przez Zarząd Powiatu Skarżyskiego obecnej kadencji. W tym roku, zgodnie z założeniami zaplanowanymi w budżecie, w ramach likwidacji barier architektonicznych powiat wybuduje windę zewnętrzną z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych w budynku starostwa przy Placu Floriańskim. Na ten cel powiat pozyskał 150 tys. zł z Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Zgodnie z projektem budowlanym będzie to winda zewnętrzna dobudowana do biurowca starostwa przy Placu Floriańskim od strony północno-zachodniej. Winda będzie nowoczesna, przystosowana do przewozu jednej osoby na wózku inwalidzkim wraz z opiekunem lub 8 osób nie poruszających się na wózku. Będzie łącznikiem pomiędzy wszystkimi kondygnacjami budynku, w którym mieszczą się takie jednostki jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, a także wydziały ochrony środowiska i geodezji.

Klientami tych jednostek i wydziałów są w dużej mierze osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, a także rodzice z małymi dziećmi. Budowa windy zdecydowanie ułatwi tym osobom sprawne i bezpieczne dotarcie do nich i załatwienie potrzebnych spraw urzędowych – mówi starosta Artur Berus.  

W ramach inwestycji wraz z budową windy zostanie wymieniona instalacja elektryczna, przebudowana instalacja centralnego ogrzewania oraz przebudowana infrastruktura zewnętrzna budynku starostwa przy Placu Floriańskim.

Wykonaniem inwestycji zajmie się wybrana w drodze przetargu firma Intero Serwis Sp. z o.o. z Warszawy, z którą została już podpisana umowa. Jak mówi przedstawiciel firmy Daniel Kosobudzki pierwsze prace ziemne rozpoczną się już w przeciągu miesiąca zaraz po wykonaniu przez firmę pomiarów i sporządzeniu projektu. Koszt budowy windy wynosi 490.524,00 zł. Zakończenie inwestycji zgodnie z umową planowane jest w listopadzie br.

Należy podkreślić, że budowa windy zewnętrznej w budynku starostwa przy Placu Floriańskim to jedno z czterech zadań dofinansowanych przez PFRON, na które powiat w sumie otrzymał ponad 331 tys. zł.

- Pozytywnie rozpatrzone zostały także wnioski złożone przez powiat skarżyski na dofinansowanie zakupu dziewięcioosobowego mikrobusu na potrzeby mieszkańców DPS „Centrum Seniora” w Skarżysku, na remont budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Równoległej w Skarżysku oraz na zakup i montaż platformy schodowej w budynku należącej do miasta Szkoły Podstawowej nr 5. Na te zadania pozyskaliśmy łącznie ponad 181 tys. złotych – informuje starosta Artur Berus zaznaczając, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego skutecznie realizuje założenia budżetu na 2020 rok.

Łączne pozyskane dofinansowanie umożliwi więc Powiatowi Skarżyskiemu realizację w 2020 r. trzech istotnych inwestycji o łącznej wartości 672 tys. złotych oraz gminie Skarżysko-Kamienna jednego zadania o wartości blisko 170 tys. zł.  

DSC 0005DSC 0053DSC 0022 copyDSC 0042DSC 0051 copy