Powiat skarżyski zawnioskował o sfinansowanie zakupu 32 laptopów, które mają służyć uczniom oraz nauczycielom szkół powiatowych w procesie zdalnego nauczania. Laptopy już zostały zakupione i we wtorek, 14 kwietnia dotarły do starostwa. Jak mówi członek zarządu Katarzyna Bilska sprzęt o wartości prawie 100 tys. złotych już w środę 15 kwietnia trafi do szkół, a następnie do tych uczniów szkół średnich, którzy na ten moment mają uniemożliwione nauczanie zdalne. Powiat na zakup laptopów przeznaczył środki z budżetu powiatu, które będą zrefundowane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

Powiat skarżyski skorzystał z możliwości złożenia wniosku na zakup sprzętu umożliwiającego zdalną naukę w ramach finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Zgodnie z limitem określonym przez rząd powiat mógł ubiegać się o środki w wysokości do 100 tys. zł i na taką kwotę został złożony wniosek.

- Władze powiatu mając na względzie informację, iż złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków podjęły decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu procedury zakupu laptopów, aby sprzęt jak najszybciej trafił do najbardziej potrzebujących, po to, by zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli w pełni korzystać z nauki zdalnej – informuje członek zarządu Katarzyna Bilska.

- Wygospodarowanie 100 tys. zł w momencie, gdy mnożą się koszty związane z ograniczeniem skutków epidemii nie było łatwym zadaniem, jednakże Zarząd Powiatu Skarżyskiego stawiając przede wszystkim na fizyczną możliwość pomocy uczniom, liczy na szybką refundację poniesionych wydatków – dodaje K. Bilska zaznaczając jednocześnie, że możliwość zakupu 32 sztuk laptopów nie zaspokoi faktycznego zapotrzebowania na ten sprzęt, które zostało oszacowane przez dyrektorów skarżyskich szkół powiatowych na znacznie większą ilość, bo 150 sztuk.  

Laptopy trafią do 7 szkół powiatowych czyli do liceów oraz techników i szkół branżowych. To dyrektorzy tych jednostek będą ostatecznie decydować do kogo trafią laptopy zakupione przez powiat skarżyski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

Kupiony sprzęt może być użyczany zarówno uczniom jak i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, laptopy będą dalej wykorzystywane do potrzeb danej szkoły.

DSC 0051DSC 0055