W środę, 11 marca w starostwie powiatowym odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z koronawirusem w Polsce. Podczas posiedzenia omówiono m.in. podjęte dotychczas przez Sanepid działania na terenie powiatu, a także możliwości gmin do przyjęcia osób z podejrzeniem zarażenia wirusem. W posiedzeniu zespołu wzięli udział przedstawiciele powiatowych jednostek, służb, inspekcji, straży, szpitala powiatowego, włodarze i przedstawiciele gmin z powiatu oraz zarząd powiatu skarżyskiego. Posiedzeniu przewodniczył starosta Artur Berus.

Podczas posiedzenia Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna Anna Chrzanowska omówiła sytuację epidemiologiczną związaną z zachorowaniami na koronawirusa. Przedstawiła aktualne dane na ten temat, omówiła jakie do tej pory zostały podjęte przez Sanepid w Skarżysku-Kamiennej działania oraz przypomniała profilaktyczne zasady postępowania mające na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowania. Poinformowała, że obecnie na terenie powiatu ponad 50 osób przebywa w kwarantannie domowej, są to głównie osoby, które wróciły z wycieczki z Londynu, Francji i Brukseli.  

Zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej Krzysztof Grzegorek omówił stan przygotowania szpitala w związku z zagrożeniem koronawirusa.  

Natomiast starosta Artur Berus poinformował, że na terenie powiatu skarżyskiego jest przygotowanych 78  miejsc  do kwarantanny zbiorowej. Zgodnie z zatwierdzonym Wojewódzkim planem działania na wypadek wystąpienia epidemii do tego zadania wskazana jest Bursa Szkolna przy ul. Szkolnej 15 w Skarżysku-Kamiennej. Dodatkowo powiat planuje zorganizowanie drugiego pomieszczenia w wolnostojącym budynku na terenie szpitala powiatowego na około 30 miejsc. Jednocześnie starosta zobowiązał włodarzy i przedstawicieli gmin do wyznaczenia na terenach gmin obiektów użyteczności publicznej, które także będą mogły pełnić rolę miejsc izolacji i kwarantanny na wypadek wystąpienia epidemii.

Starosta poinformował także, iż w trosce o zdrowie mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej podjęto decyzję o całkowitym zakazie odwiedzin pensjonariuszy, a w Centrum Seniora także mieszkańców mieszkań chronionych wspieranych. Zakaz ten obowiązuje do odwołania.

Uczestnicy posiedzenia zostali zobligowania do bieżacego informowania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Skarżysku-Kamiennej o wszystkich ewentualnych zmianach i aktualizacjach danych.

PRZYPOMINAMY

Co musisz wiedzieć o koronawirusie - spot edukacyjny:

http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie/

WAŻNE!          

Nowy koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Jeśli wracasz z regionu gdzie występuje korona wirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zarażoną powiadom o tym telefonicznie stacje sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, ul. Czerwonego Krzyża 10

tel.: 41 25 11 868; 41 25 11 869;  

http://www.psseskarzysko.pl/

Wykaz szpitali na terenie województwa świętokrzyskiego gdzie należy zgłaszać się z podejrzeniem lub z objawami koronawirusa:

  1. Starachowice, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Radomska 70
  2. Kielce, Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Radiowa 7, Oddział Zakaźny Dziecięcy, ul. Grunwaldzka 45
  3. Busko-Zdrój, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Bohaterów Warszawy 67
  4. Kielce, Świętokrzyskie Centrum Pediatrii działające przy Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ul. Grunwaldzka 25 

Prosimy o postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

https://www.nfz.gov.pl/

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

DSC 0057DSC 0053 copyDSC 0063DSC 0066DSC 0071 copy copyDSC 0078DSC 0089DSC 0096DSC 0104 copy