W niedzielę, 16 lutego odbyły się uroczystości 80. rocznicy rozstrzelania, przez niemieckich okupantów, 360 mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i okolic w lesie na Borze. Te tragiczne wydarzenia miały miejsce w dniach 12-14 lutego 1940. Celem przeprowadzonej akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur organizacji „Orzeł Biały” oraz likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Zamordowanych pochowano w miejscu kaźni, gdzie spoczywają do dziś.

Wspólnie z mieszkańcami miasta i powiatu, pamięć ofiar egzekucji na Borze, uczciły władze powiatu skarżyskiego – starosta Artur Berus, wiceprzewodnicząca rady Bożena Bętkowska, członek zarządu Adam Ciok i sekretarz Małgorzata Nosowicz.

W trakcie tegorocznych obchodów po odprawionej, w intencji ofiar egzekucji na Borze, mszy świętej poświęcono 7 - metrowy krzyż, który stanął przy mogile. Krzyż ponownie stanął przy mogile z inicjatywy Krzysztofa Brzezińskiego, Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna i Nadleśnictwa Suchedniów. Ma on nawiązywać do pierwotnego wyglądu mogiły z 1940 r.. Wówczas harcerz Władysław Wasilewski wraz kilkoma kolegami postawił na miejscu zbrodni brzozowy krzyż. Już po wojnie został on zastąpiony drewnianym. Tegoroczna inicjatywa spotkała się ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz samego Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie znajduje się mogiła.

Uroczystość zakończono składaniem kwiatów oraz występem artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego, w którym przywołano pamięć niedawno zmarłego ppłk. Henryka Czecha. Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej zawsze brał udział w lutowych uroczystościach dając innym przykład pamięci o zamordowanych patriotach.

Wykonawcą całości obchodów 80. rocznicy egzekucji na Borze jest Muzeum im. Orła Białego.

16293437118120747677192

Fot. www.spottedskarzysko.pl