W miniony weekend na terenie powiatu skarżyskiego tradycyjnie jak co roku odbywały się obchody rocznicowe Wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r. W uroczystościach wzięli udział członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski i radna powiatu skarżyskiego Barbara Kocia.

W dniach 17-19 stycznia w ramach Centralnych Obchodów 157. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego pamięć o bohaterach wydarzeń 1863 r. uczczono na terenie czterech powiatów – szydłowieckiego, skarżyskiego, kieleckiego i starachowickiego w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku.

Uroczystości w Suchedniowie rozpoczęły się w sobotę 18 stycznia Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Powstańców. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście kompanii honorowej pod „Krzyż Przedpowstańczy”, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe. Tam wręczono Krzyże Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych oraz okolicznościowe grawertony Marszu Szlakiem Powstańców 1863. Po ślubowaniu kadetów odczytano „Apel Poległych”, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty. Samorzad Powiatu skarżyskiego podczas uroczystości w Suchedniowie reprezentował członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski.

Także w sobotę, 18 stycznia 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego obchodzono uroczyście w Skarżysku Kościelnym oraz w Kierzu Niedźwiedzim. Wiązankę kwiatów w imieniu Samorządu Powiatu Skarżyskiego złożyła radna Barbara Kocia.

Uroczystości rozpoczęto na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym przy nagrobku bohatera walk powstańczych Franciszka Starachowskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie przy Mogile Powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy, a po wspólnej modlitwie w intencji powstańców oraz apelu pamięci złożono kwiaty. Na zakończenie tradycyjnie strażacy z Grzybowej Góry oddali trzykrotny salut armatni.

p.tp.t 1p.t. 2bkbk1bk 2

W materiale wykorzystano zdjęcia Portalu skarzysko24.pl