We wtorek, 28 maja przedstawiciele samorządu powiatu skarżyskiego - starosta Artur Berus, członek zarządu Tadeusz Bałchanowski, radny Roman Wojcieszek, sekretarz Małgorzata Nosowicz oraz naczelnicy, kierownicy i pracownicy starostwa powiatowego wzięli udział w Mszy św. w intencji Samorządowców, która odprawiona została w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Podczas homilii ks. Mariusz Parszewski mówił o władzy i jej roli w społeczeństwie. Podkreślił, że samorządowcy do pełnienia swych funkcji są wybierani po to, aby swoją pracą, mądrością, sprawiedliwością, odpowiedzialnością służyć drugiemu człowiekowi.

- "Dzisiaj też dziękujemy Bogu za otrzymaną władzę. Władza pochodzi od samego Boga. To On rozdaje władze tak jak chce - nie każdy może być samorządowcem, nie każdy może być posłem. Zastanówmy się - czy jako samorządowiec służę drugiemu człowiekowi, czy samemu sobie? - rozważał ks. Parszewski.

Wśród obecnych podczas mszy były poczty sztandarowe powiatu skarżyskiego oraz miasta i gminy Suchedniów, a także m.in. burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suchedniowie Krzysztof Adamiec, wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia, wójt gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik, radni rady miasta Skarżyska-Kamiennej - Stanisław Grzesiak, Artur Mazurkiewicz, Krzysztof Randla i Jerzy Stopa.  

Msze w intencji samorządowców to już tradycja w powiecie skarżyskim. Od lat, co roku, w okolicy Święta Samorządu Terytorialnego, obchodzonego 27 maja Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. Jerzy Karbownik zaprasza wszystkich samorządowców z powiatu skarżyskiego do wspólnej modlitwy w intencji tej grupy zawodowej i społecznej. W tym roku Kustosz Sanktuarium zaprosił na mszę wspólnie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest 27 maja na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r.. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. Od 1 stycznia 1999 r. w Polsce mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw.  Powiat skarżyski, powołany na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów (Dz. U. Nr 103 poz. 652 z póz. zmianami) rozpoczął działalność 1 stycznia 1999 r. O tym, że ten fakt historyczny miał miejsce zadecydowała pozycja miasta Skarżysko-Kamienna jako lokalnego ośrodka i wola okolicznych gmin - Bliżyna, Łącznej, Skarżyska Kościelnego i Suchedniowa, które zgłosiły akces przynależności do powiatu.

DSC 0409DSC 0414DSC 0416 copyDSC 0421DSC 0423DSC 0427DSC 0434 copyDSC 0436 copyDSC 0405DSC 0440DSC 0410 copyDSC 0443 copyDSC 0445DSC 0453DSC 0455 copy