Gościem specjalnym czwartkowej (28 marca) sesji Rady Powiatu Skarżyskiego była mistrzyni olimpijska Justyna Salwa, zawodniczka Klubu Olimpiad Specjalnych „Tornado” ze Skarżyska-Kamiennej. Justyna, jako jedyna reprezentantka powiatu skarżyskiego i województwa świętokrzyskiego na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odniosła ogromny sukces zdobywając trzy złote medale i jeden brązowy w czwórboju gimnastycznym. W czasie sesji sportsmence towarzyszyła trenerka Izabela Orlikowska, na co dzień nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Obie Panie otrzymały od starosty Artura Berusa i przewodniczącego rady Jacka Jeżyka listy gratulacyjne, a złota medalista została także uhonorowana finansową nagrodą Zarządu i Rady Powiatu Skarżyskiego za osiągnięcia sportowe.

Jest mi niezmiernie miło wręczyć gratulację pani Justynie z tytułu zdobycia trzech złotych medali i jednego brązowego na olimpiadzie w Abu Dhabi. Jest to ogromna promocja dla naszego powiatu ale również województwa świętokrzyskiego i całej Polski – mówił starosta Artur Berus wręczając Justynie Salwie nagrodę.

Justyna Salwa podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi zdobyła złoty medal w klasyfikacji generalnej swojej kategorii gimnastyki artystycznej, 2 medale złote w kategorii ćwiczenia na poręczach i równoważni, brązowy medal w ćwiczeniach dowolnych na macie gimnastycznej i czwarte miejsce w skokach na macie gimnastycznej. Trenerka Justyny, Izabela Orlikowska przybliżyła uczestnikom sesji dotychczasowe sukcesy zawodniczki oraz jak doszło do jej zakwalifikowania się na igrzyska w Abu Dhabi.

Przypomnijmy:

Justyna Salwa - zawodniczka Olimpiad Specjalnych od 1994 roku. Początkowo trenowała w Klubie Olimpiad Specjalnych Buziaki działającym przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, natomiast od roku 2009 trenuje w Klubie Olimpiad Specjalnych „Tornado” działającym w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tęcza” w Skarżysku-Kamiennej, ul. Równoległa 23. Startowała w zawodach gimnastycznych rangi wojewódzkiej od 1995 roku, co pozwoliło Jej wziąć udział w 1996 roku w Ogólnopolskiej Letniej Olimpiadzie Specjalnej w Warszawie, kolejne zawody rangi ogólnopolskiej to:

1999 r.- Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych- Warszawa

2002 r. - Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Poznań

2006 r. - Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Warszawa

2008 r. - Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych -Bydgoszcz

2009 r. - Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych – Olsztyn

2014 r. - Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Bydgoszcz

2018 r. - Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych -Bydgoszcz

Pierwszym ogromnym międzynarodowym sukcesem Justyny było zakwalifikowanie się i udział w XI Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Dublinie, Irlandia, gdzie reprezentowała Polskę w gimnastyce sportowej. Poza gimnastyką Justyna trenuje narciarstwo zjazdowe. W tej dyscyplinie również odniosła sukcesy na arenie międzynarodowej.

W roku 2009 wzięła udział w IX Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Boise, Idaho, USA, oraz w roku 2017 w XI Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Schladming w Austrii.

Kolejna wspaniała wiadomość pojawiła się po zawodach gimnastycznych w Bydgoszczy w 2018 roku. Wówczas Justyna zakwalifikowała się do udziału w tegorocznych Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

DSC 6132 copy copy copyDSC 6162DSC 6193 copy copyJustyna Salwa ceremonia dekoracji