W niedzielę, 10 lutego w 79. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 360 osób w lesie na Borze przedstawiciele Samorządu Powiatu Skarżyskiego - starosta Artur Berus, wiceprzewodnicząca rady Bożena Bętkowska oraz członek zarządu Adam Ciok oddali hołd pomordowanym oraz złożyli kwiaty przed zbiorową mogiłą w lesie skarżyskiego osiedla Bór. Uroczystości rocznicowe przy mogile poprzedzone zostały Mszą Św. w intencji pomordowanych w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór.

Rocznicę masowej egzekucji Skarżyszczan uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum Nr 2 oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 7 w Skarżysku-Kamiennej.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Przypomnijmy: Na przełomie stycznia i lutego 1940 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej aresztowali w Skarżysku-Kamiennej ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych w podmiejskim lasku przy osiedlu Bór (12-14 lutego 1940). Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Wśród ofiar egzekucji znaleźli się m.in. działacze społeczni, oficerowie WP, franciszkanie z klasztoru w Skarżysku Kamiennej, około 70 harcerzy i harcerek. (źródło Wikipedia)

581333101

fot. Mariusz Busiek