W środę, 28 lutego, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyła się narada roczna podsumowująca pracę straży pożarnej w toku 2017. Miniony rok dla strażaków powiatu skarżyskiego nie był łatwy. Do akcji wyjeżdżali aż 1005 razy, to o 201 interwencji więcej niż w 2016 roku. Odnotowano 443 wyjazdy do pożarów oraz 518 do miejscowych zagrożeń. W przypadku pożarów jest to wzrost o 70 wyjazdów, natomiast w przypadku miejscowych zagrożeń wzrost o 111 interwencji. Aż 44 razy strażacy wyjeżdżali do alarmów fałszywych, w porównaniu z rokiem 2016 to wzrost o 20 wyjazdów. Samorząd Powiatu Skarżyskiego podczas narady reprezentował wicestarosta Artur Berus, który podziękował strażakom za ich działania i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu skarżyskiego.

- Serdecznie dziękuję Państwu za profesjonalizm, zaangażowanie, bo tak jak tu padło dziś na sali cieszycie się ogromnym zaufaniem społecznym. Bezapelacyjnie trzeba o tym mówić. Wnikliwie wsłuchiwałem się w sprawozdanie rocznie. Te 1005 wyjazdów do zdarzeń w ciągu roku świadczą o tym, ile pracy macie każdego dnia, że te wyjazdy są nie tylko do pożarów, ale także do zagrożeń drogowych, podtopień, czy zagrożeń przemysłowych[...] - podkreślił wicestarosta Artur Berus życząc jednocześnie strażakom tyle powrotów ile wyjazdów do akcji oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń w roku 2018.

Ogółem we wszystkich zdarzeniach, jakie miały miejsce w powiecie skarżyskim uczestniczyło 1661 zastępów strażackich, angażując w akcjach ratowniczych 5741 ratowników. Największa liczba zdarzeń miała miejsce na terenie gminy Skarżysko-Kamienna, gdzie strażacy wyjeżdżali aż 525 razy. W pozostałych gminach powiatu skarżyskiego straż interweniowała 192 razy w gminie Bliżyn, 127 - w gminie Suchedniów, 93 - w gminie Łączna i najmniej interwencji odnotowano w gminie Skarżysko-Kościelne, bo tylko 68.

Jak podkreślił st. bryg. Marcin Machowski komendant powiatowy KP PSP w Skarżysku-Kamiennej najbardziej pracowite miesiące dla skarżyskich strażaków to marzec, kwiecień oraz październik. W marcu odnotowano 162 wyjazdy. W większości były to wyjazdy do pożarów traw na nieużytkach, które wciąż są plagą na terenie naszego powiatu. Straty jakie odnotowano w wyniku pożarów i innych zagrożeń wynosiły 2 915,4 tyś. złotych. W wyniku podjętych działań zdołano uratować mienie wartości 4526 tyś. złotych.

Codzienna praca straży pożarnej to także udział jednostek w zdarzeniach, w których również w roku 2017 nie obeszło się bez poszkodowanych oraz ofiar śmiertelnych. I tak w zdarzeniach w których brały udział jednostki straży pożarnej łącznie poszkodowanych było 121 osób w tym 14 dzieci. Jedenaście osób wśród poszkodowanych to ofiary śmiertelne. We wszystkich akcjach jakie zostały przeprowadzone przez straż pożarną nie odnotowano zdarzenia w którym zostałyby poszkodowany ratownik.

Jak zaznaczył komendant M. Machowski wielu tych sytuacji można było by uniknąć zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tym bardziej, że z każdym rokiem mimo prowadzonych przez straż wielokrotnych apeli przybywa ofiar tlenku węgla, wynikających z niesprawnych instalacji kominowych i wentylacyjnych w budynkach. Takich zdarzeń w roku 2017 odnotowano osiem. Na szczęście żaden z nich nie był śmiertelny.

Należy podkreślić, że jak co roku, również i w 2017 r. strażacy uczestniczą w wielu ćwiczeniach i pokazach związanych z gaszeniem pożarów, ratownictwa technicznego i ratownictwa wodnego. Podczas festynów, imprez plenerowych i uroczystości strażacy przybliżali, w ramach działań prewencyjnych, mieszkańcom powiatu skarżyskiego pracę, umiejętności i sprzęt.

Z informacji przedstawionej podczas narady, wynika, że samorządy dbają o strażaków. Jak zaznaczył komendant Machowski - blisko milion złotych wyniosła, w minionym roku, kwota dofinansowania jednostek straży pożarnej na terenie powiatu z budżetów samorządów.

W naradzie rocznej uczestniczyli także wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, wójt gminy Łączna Romuald Kowaliński, przedstawiciele Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele OSP z terenu powiatu skarżyskiego oraz pracownicy Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej.

DSC 6611DSC 6633DSC 6557DSC 6563DSC 6612DSC 6613DSC 6565DSC 6572DSC 6581DSC 6603DSC 6582DSC 6608DSC 6559DSC 6617DSC 6627