Wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej już mogą korzystać z nowego autobusu, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Autobus zakupiony przez Samorząd Powiatu Skarżyskiego został dziś (23.01.2017 r.) oficjalnie przekazany do placówki. Przekazania dokonano symbolicznym przecięciem wstęgi oraz poświeceniem pojazdu w obecności przedstawicieli władz powiatu - starosty Jerzego Żmijewskiego, wicestarosty Artura Berusa, gości - poseł na sejm Marii Zuby, dyrektora Świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzeja Michalskiego oraz dyrekcji, pracowników i wychowanków ZPE-W na czele z dyrektorem Marcinem Krukiem, a także przedstawicieli rodziców i zaprzyjaźnionych placówek.

Nowy samochód marki Ford Transit M2 przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Jego zakup został sfinansowany ze środków własnych powiatu skarżyskiego w wysokości 73.431 zł oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 120.540 zł pozyskanych w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III obszar D". 

Dla nas to olbrzymia satysfakcja, że dziś możemy przekazać na ręce pana Dyrektora dokumenty i samochód, aby służył, jako bezpieczny środek transportu. Samochód ten jest naprawdę dobrze wyposażony, po to żeby jak najbezpieczniej poruszał się po naszych drogach - podkreślił starosta Jerzy Żmijewski dziękując dyrekcji PFRON za przyznane dofinansowanie, które umożliwiło powiatowi zakup nowego busa. Jest to także przykład dobrej, owocnej współpracy, a przede wszystkim zrozumienia i otwartego serca pana Dyrektora na potrzeby osób niepełnosprawnych - dodał starosta.    

Nowo zakupiony pojazd posiada zamontowane listwy podłogowe do mocowania wózków inwalidzkich oraz system zabezpieczający transport najazdów dla tych wózków. Ponadto w samochodzie zastosowano  rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo osób z niego korzystających takie jak: oświetlenie stopnia, sygnał dźwiękowy podczas cofania, automatyczna blokada zamków po ruszaniu z miejsca, blokowanie i otwieranie drzwi z miejsca kierowcy, drzwi odsuwane boczne (po prawej stronie) z szybami i elektrycznie wysuwanym stopniem. Podłoga w przestrzeni pasażerskiej jest antypoślizgowa. Bus jest w kolorze srebrnym metalizowanym i posiada 18 miejsc, w tym jedno dla kierowcy.

Przekazanie pojazdu na rzecz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej było ważnym wydarzeniem dla placówki. Zadowolenia nie kryli zarówno dyrekcja jak i pracownicy, wychowankowie oraz rodzice uczniów, którzy serdecznie dziękowali za nowy samochód. 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, a wam dzieciaki gratuluję. Nikt w mieście nie ma takiego samochodu ja Wy - mówił, dyrektor ZPE-W Marcin Kruk.

Jak zaznaczył dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski, PFRON w ostatnim roku przeznaczył więcej środków na usuwanie barier transportowych niż w latach poprzednich. W tym roku w 86% zaspokoiliśmy potrzeby placówek edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej. W roku wcześniejszym tylko w 52%  - mówił dyrektor Michalski.

Natomiast poseł Maria Zuba dziękując rodzicom za zaangażowanie i starania oraz starostwu za przygotowanie wniosku życzyła, aby nowy samochód dobrze służył dzieciom, by mogły bezpiecznie podróżować.

Nowy samochód dla ZPE-W zakupiony został za kwotę 193.971 złotych.

DSC 5814DSC 5822DSC 5834DSC 5846DSC 5848DSC 5850DSC 5852DSC 5855DSC 5863DSC 5873DSC 5878DSC 5884DSC 5885DSC 5893DSC 5898DSC 5900DSC 5902DSC 5903DSC 5906DSC 5908DSC 5910DSC 5920DSC 5928DSC 5935DSC 5822DSC 5822