Dziś 31 sierpnia, mija 37. rocznica podpisania, przez Komisję Rządową i przedstawicieli Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, Porozumień Sierpniowych, co umożliwiło powstanie w kraju pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego NSZZ „Solidarność". Tym samym zakończył się strajk w szczecińskiej stoczni. 

Rocznicę sierpnia 1980 r. upamiętnili przedstawiciele Samorządu Powiatu Skarżyskiego - starosta Jerzy Żmijewski i członek zarządu Katarzyna Bilska składając symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Bojowników o Niepodległość na Skwerze Solidarności w Skarżysku Zachodnim.   

Przypomnijmy: Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980. Były to:

  • porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka
  • porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem
  • porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza
  • porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza

W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu. (źródło: Wikipedia)

DSC 9330DSC 9336DSC 9346DSC 9347DSC 9350