W czwartek, 23 lutego, zakończyła się kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim. W sumie przed Powiatową Komisją Lekarską stanęło 329 osób, w tym 322 osoby z rocznika podstawowego 1998, trzy osoby z roczników starszych oraz cztery kobiety.

Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie skarżyskim, z udziałem członków Powiatowej Komisji Lekarskiej oraz komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach ppłk. Mirosława Smerdzyńskiego, starosta Jerzy Żmijewski podziękował członkom komisji za sprawne przeprowadzenie kwalifikacji. Podkreślił też duży wkład pracy osób biorących w niej udział.

- Dokonując analizy organizacji i przebiegu kwalifikacji wojskowej w roku 2017, na terenie Powiatu Skarżyskiego nie stwierdzono żadnych trudności przy organizacji i podczas trwania kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja przebiegała sprawnie, zgodnie z harmonogramem prac. Na uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca Komisji z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kielcach, Obwodem Lecznictwa Kolejowego w Skarżysku-Kamiennej oraz przedstawicielami gmin Powiatu Skarżyskiego za co Państwu bardzo serdecznie dziękuję. - powiedział starosta Jerzy Żmijewski.

Podziękowania za współpracę i rzetelną pracę komisji wyraził także ppłk. Mirosław Smerdzyński, podkreślając jednocześnie, że jak co roku, tak i w tym, kwalifikacja w powiecie skarżyskim wypadła wzorcowo.

- To ważne, szczególnie że pierwszy kontakt młodego człowieka z wojskiem odbywa się na komisji kwalifikacyjnej. Robicie sporo dla armii i dla naszej Ojczyzny -  mówił komendant WKU ppłk. M. Smerdzyński.

W tym roku zdecydowana większość, bo 300 osób dostała kategorię “A”, oznaczającą pełną zdolność do służby wojskowej. Kategoria "D", czyli nie zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, przyznana została zaledwie 24 osobom, kategorię "E", świadczącą o całkowitej niezdolności do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, otrzymała jedna osoba.

Kategorie wojskowe przyznane w br. przez Powiatową Komisję Lekarską:

Rocznik podstawowy – 1998:

kat. A - 295 osób

kat. D –22 osoby

kat. E - 5 osób

Rocznik starszy (1993-1997), czyli osoby które nie miały jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

kat. A – 2 osoby

kat. D – 1 osoba

W stosunku do kobiet, które stawiły się w dniu 22 lutego 2017 Komisja orzekła:

kat. A - 3 kobietom,

kat. D – 1 kobiecie.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim trwała od 30 stycznia do 23 lutego.   

DSC 2056DSC 2065DSC 2054DSC 2055DSC 2052