16 listopada, w Bazylice Mniejszej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości odpustowe w dniu patronki miasta - Matki Bożej Ostrobramskiej. Liturgii przewodniczył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.

W homilii hierarcha nawiązał do kończącego się Roku Miłosierdzia i apelował o obronę życia poczętego.
- Tego życia nie można porzucić, nie można się od niego odwrócić, za to życie trzeba wziąć odpowiedzialność - mówił metropolita lwowski. – We współczesnym świecie zdarza się jednak, że kariera zawodowa, dobra materialne, konformizm życia stają na pierwszym miejscu, przed rodziną i macierzyństwem.

Arcybiskup podkreślił, że wzorem Maryi powinniśmy zaufać Bożej woli. Wyraził także wdzięczność za swoją obecność w skarżyskim sanktuarium. Jako pielgrzym prosił o pokój na Ukrainie.

Koncelebransami liturgii byli: biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Jarosław Wojtkun.
Na uroczystości odpustowe licznie przybyli mieszkańcy Skarżyska, władze samorządowe: Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, Sekretarz Powiatu Małgorzata Łakomiec, Zastępcy Prezydenta Skarżyska-Kamiennej: Krzysztof Myszka i Andrzej Brzeziński, Wójt Skarżyska Kościelnego Zdzisław Woźniak, wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe i Rycerze Kolumba.

DSC 8764DSC 8765DSC 8773DSC 8779DSC 8781DSC 8787DSC 8795DSC 8799DSC 8804DSC 8808DSC 8812DSC 8813DSC 8817