W środę, w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej, 16 uczniów otrzymało z rąk Wojewódzkiego Komendanta OHP Jacka Sabata, certyfikaty za udział w trzytygodniowych praktykach zawodowych w Stafford w ramach projektu Erasmus + „Poszerzamy wiedzę i horyzonty- praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii”. Projekt był efektem współpracy szkoły z Ochotniczym Hufcem Pracy w Skarżysku- Kamiennej.

Na początek spotkania Ireneusz Kasprzyk oraz Jolanta Domagalska – nauczyciele, którzy uczestniczyli w projekcie przedstawili zebranym krótką prezentację na temat wyjazdu. Młodzież podczas pobytu na praktykach w hotelach i zakładach mechaniki pojazdowej miała okazję do weryfikacji wiedzy teoretycznej zdobytej w Polsce w ramach nauki zawodów. Grupa kucharzy zapoznała się ze specyfiką kuchni angielskiej, z procedurami sporządzania potraw regionalnych i narodowych, technikami kulinarnymi oraz organizacją pracy w zakładach gastronomicznych Wielkiej Brytanii, zaś grupa mechaników zdobyła wiedzę z zakresu podstaw konstrukcji maszyn i technologii napraw pojazdów samochodowych. 

Skarżyska młodzież nie tylko pogłębiała i zdobywała nową wiedzę praktyczną, ale również poznawała kulturę i codzienne życie mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz ćwiczyła umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poznając jednocześnie słownictwo zawodowe. W wolnym czasie uczestnicy OHP poznali najciekawsze zakątki Zjednoczonego Królestwa. Młodzież ze skarżyskiego OHP była zafascynowana pobytem w Anglii, a pracodawcy, u których odbywały się praktyki, zadowoleni z ich umiejętności.

Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, który był obecny na tym spotkaniu, życzył młodzieży, aby dobrze w swoim życiu wykorzystali zdobytą wiedzę i doświadczenie na praktykach.   
W spotkaniu uczestniczyli również: Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, Bogusława Krawczyńska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, Jerzy Krawczyk – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Roman Białek – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej, Agnieszka Winiarska – Sekretarz Miasta, pracodawcy oraz młodzież.   

 DSC 1131DSC 1136DSC 1139DSC 1140DSC 1142DSC 1143DSC 1146DSC 1158DSC 1171