W piątek 17 kwietnia na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych im. Władysława „Oseta” Wasilewskiego w Skarżysku-Kamiennej odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Dnia Patrona. W tym wzniosłym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Katarzyna Bilska, członek zarządu powiatu, Janusz Kołodziej, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Paweł Wiatr, radny powiatowy oraz Jerzy Krawczyk, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym.

Uroczysty apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem przez zgromadzonych Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dyrektor Halina Sieczka powitała zaproszonych gości oraz pokrótce przybliżyła postać Władysława Wasilewskiego. Było to wprowadzenie do słowno-muzycznego programu, który zaprezentowali uczniowie klas 1 i 2 Tfs i 1 A przygotowani pod kierunkiem nauczycielek Agaty Gębickiej i Benedykty Piskulak. Na podkreślenie zasługują niezwykłe umiejętności wokalne, jakie zaprezentowała uczennica Weronika Kurdybacha z klasy 1 Tfs, która a cappella zaśpiewała w pięknym stylu piosenkę „Biały krzyż”.  Młodzież przeniosła zgromadzonych na sali do czasów, w których żył Władysław Wasilewski, przypominając zarazem z jakimi problemami borykał się on i jemu współcześni, gdy na polskich ziemiach walczono z hitlerowskim okupantem.

Władysław „Oset” Wasilewski urodził się 9 maja 1921. W Kuźmince na Syberii. W 1923 r. wrócił z rodziną do Polski. Zamieszkali w Kostopolu na Wołyniu, a gdy ojciec otrzymał pracę w PFA, przenieśli się do Skarżyska-Kamiennej. Rodzina Wasilewskich mieszkała na osiedlu Bór.  Władysław Wasilewski aktywnie działał w harcerstwie. W 1938 r. mianowany został podharcmistrzem, a następnie harcmistrzem. Od września 1938 r. prowadził 6 Drużynę Harcerską przy Szkole Powszechnej nr 3 w Skarżysku. W pierwszych dniach września 1939 r. włączył się w przygotowania obronne miasta. Zgłosił swój udział do Ligi Obrony Przeciwpowietrznej. Pierwszą walkę stoczył 26 listopada 1942 r. pod Kołomaniem wlacząc w partyzanckim oddziale pod pseudonimem „Oset”.  15 czerwca 1943 r. wszedł w skład zgrupowania AK Porucznika Jana Piwnika - "Ponurego". 6 sierpnia 1943 roku oddział "Oseta" wracający z akcji do zgrupowania wpadł w rejonie gajówki Dalejów w niemiecką zasadzkę.

DSC 7839DSC 7844DSC 7848DSC 7849DSC 7851DSC 7857DSC 7864DSC 7871DSC 7880