W dniach od 28 do 30 kwietnia 2015 r. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda przeprowadzi akcję „NIE nowotworom u dzieci”. Podczas akcji wykonywane będą badania ultrasonograficzne obejmujące dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Akcja to efekt współpracy Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej z Fundacją Ronalda McDonalda, a polegać będzie na  wykonaniu badań ultrasonograficznych u dzieci w specjalistycznym ambulansie medycznym. Jej celem jest zapobieganie nowotworom i wszelkim nieprawidłowym zmianom u najmłodszych poprzez przesiewowe badania USG – wyjaśnił wicestarosta skarżyski Artur Berus.

konferencja 6

 

Artur Berus - wicestarosta skarżyski

Ambulans wyposażony w nowoczesny sprzęt USG odwiedził już setki miast, a w kwietniu na zaproszenie władz powiatu skarżyskiego przyjedzie do Skarżyska-Kamiennej. Badania zostaną przeprowadzone dokładnie w dniach 28, 29 i 30 kwietnia w ambulansie stacjonującym przed budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Konarskiego 20. Badania prowadzić będą lekarze specjaliści, posiadający odpowiednie kwalifikacje zgodne ze standardami wykonywania ultrasonograficznych badań diagnostycznych opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz predyspozycje do pracy z dziećmi. Będą do lekarze skierowani do akcji przez współpracującą i rekomendowaną przez Fundację Ronalda McDonalda firmę Top Medical z Lublina.

- Podczas trwającego około piętnastu minut badania lekarz za pomocą aparatu USG dokona kompleksowej oceny stanu tarczycy, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Każdy rodzic przed wejściem do jednego z dwóch gabinetów mieszczących się w ambulansie podpisuje zgodę na badanie, a po jego zakończeniu otrzymuje wynik z opisem i pieczątką lekarza, który je wykonał. Mali pacjenci absolutnie nie muszą bać się badania. Jest ono bezpieczne i bezbolesne - mówi Małgorzata Kwiatkowska, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej. Podczas wizyty w ambulansie rodzice otrzymują dodatkowe porady, co do ewentualnej dalszej diagnostyki. Profilaktycznymi badaniami USG objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

konferencja 5

 

 Małgorzata Kwiatkowska - przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział w badaniu możliwy będzie po zarejestrowaniu dziecka. Zapisy prowadzone będą w dniach od 14 do 17 kwietnia pod numerem telefonu 536 957 505, w godzinach od 8.00 do 15.00. Każde dziecko będzie miało umówioną godzinę badania.

Dodajmy, że nie jest to pierwsza tego typu akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej. Ambulans Fundacji gościł już w naszym mieście dwukrotnie. Po raz pierwszy w roku 2012, a następnie w roku 2013. W tym roku będzie to już trzecia edycja akcji „NIE nowotworom u dzieci” .W tej edycji akcji planowane jest przebadanie ok. 200 dzieci. Rodzice nie płacą za badanie. Jest ono bezpłatne – dodaje Bogumiła Niziołek naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

- Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci Fundacji Ronalda McDonalda wpisuje się w politykę zdrowotną powiatu skarżyskiego, której celem jest zapobieganie chorobom mieszkańców, także tych najmłodszych poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Chcemy, by samorząd powiatu w tej kadencji był mocno zaangażowany w działania promujące i wspierające zdrowie mieszkańców – podkreśla wicestarosta Artur Berus.

konferencja 1

konferencja 3

konferencja 4

konferencja 7

plakat

Ważne:
Zapisy na badania w dniach 14-17 kwietnia w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 536 957 505

Badania prowadzone będą w dniach:
28 kwietnia (wtorek) – 10.00 – 18.00
29 kwietnia – (środa) – 09.00-18.00
30 kwietnia – (czwartek) – 09.00-17.00
w ambulansie stacjonującym przed starostwem przy ul. Konarskiego  20.

 

Zdjęcia i audio - Mariusz Bartosik, Zespół Informatyczny