Dzieje Skarżyska-Kamiennej w pierwszych dniach wojny widziane oczami młodej kobiety, Skarżyszczanki Bronisławy Król, były tematem wczorajszego cyklicznego wykładu z zakresu historii regionalnej na skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wykład tradycyjnie poprowadził Krzysztof Zemeła uznany skarżyski historyk autor i współautor książek i artykułów historycznych głównie o Skarżysku-Kamiennej i okolicach, członek Skarżyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Tematyka wykładu była także okazją do zaprezentowania, wydanej w listopadzie ubiegłego roku przez samorząd powiatu skarżyskiego, publikacji pt. "Wrześniowe zapiski" autorstwa Bronisławy Król. Wykładu z zaciekawieniem słuchali zarówno słuchacze UTW, jak i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Publikacja "Wrześniowe zapiski" to jedyny dokument ukazujący pierwsze dni wojny w Skarżysku-Kamiennej widziany oczami 24-letniej, zakochanej dziewczyny Bronisławy Król, rozłączonej ze swoim narzeczonym Romanem Mrówką walczącym w obronie ojczyzny. Tęsknota, pustka, niepewność jutra, rozterki wojennych zdarzeń, oczekiwanie na powrót narzeczonego skłaniają autorkę "Wrześniowych zapisków" do zapisywania tego, co przynosi każdy dzień. Te osobiste przeżycia przelane na papier zwykłego zeszytu z perspektywy czasu stały się znakomitym materiałem dokumentującym życie codzienne naszego miasta w pierwszych dniach okupacji.

Jak podkreślił podczas środowego wykładu historyk Krzysztof Zemeła, zapiski te są cennym i wielostronnym źródłem historycznym, a szczególnie wartościowe jest ukazanie przez autorkę problemów, jakimi żył zwykły, przeciętny mieszkaniec naszego miasta w warunkach grozy, zastraszenia, niepewności. Pokazana jest panika, dezorientacja, poczucie bezsilności, aż po utratę nadziei, że kiedykolwiek skończy się to wielkie "piekło". Bronisława Król była dobrą obserwatorką i dzięki temu poprzez jej zapiski po ponad 70 latach możemy poznać codzienne przeżycia różnych ludzi: przyjaciół, matek żegnających swych zmobilizowanych do wojska synów, samych żołnierzy, którzy przejeżdżali przez miasto, zachowanie niemieckich najeźdźców. Największą zaletą zapisków, jak zaznaczył wykładowca, było to, że były one pisane "od serca". K. Zemeła przybliżąjac uczestnikom wykładu postać autorki oraz wydarzenia, jakie towarzyszyły jej w okresie pisania dzienników odczytał kilka fragmentów z oryginalnych zapisów.  

W trakcie wykładu głos zabrała także p. Ilona Mrówka, która odnalazła w zbiorach rodzinnych zapiski Bronisławy Król (Mrówki) z czasów II wojny. Podzieliła się z uczestnikami wykładu zarówno swoimi odczuciami oraz przeżyciami członków rodziny, jakie im towarzyszyły po przeczytaniu oryginałów.

Wydana drukiem publikacja "Wrześniowe zapiski" jest wiernym odtworzeniem dwóch zeszytów zapisanych ołówkiem tzw. kopiowym. Dzienniki Bronisławy Król spisał i opatrzył wstępem ukazującym zarówno ich wartość historyczną, jak i wartość źródłową - p. Krzysztof Zemeła. Dodatkową wartość "Wrześniowych zapisków" i ich niepowtarzalny charakter dodają stare fotografie Skarżyska-Kamiennej z czasów wojny udostępnione przez p. Piotra Nasiołkowskiego ze zbiorów prywatnych, fotografie i dokumenty udostępnione przez rodzinę autorki dzienników Bronisławy Król i Romana Mrówki, a także odtworzony w szacie graficznej charakter autentycznych dzienników zachowanych do dziś w oryginale.

Celem wydania przez samorząd powiatu skarżyskiego publikacji "Wrześniowe zapiski" jest promocja wartości historycznej dzienników oraz promocja dziedzictwa historycznego naszego miasta, co podkreślił w słowie wstępnym starosta skarżyski Michał Jędrys zaznaczając jednocześnie, iż jest przekonany, że tak emocjonujący przekaz obrazu II wojny światowej zdecydowanie łatwiej dotrze do młodego pokolenia, niż dziesiątki uczonych książek.

Książka jest formatu A5, liczy 48 stron, wydana została w ilości 250 sztuk na papierze kredowym, w pełnym kolorze, jako publikacja promocyjna powiatu nie przeznaczona do sprzedaży.

DSC04340DSC04346DSC04348DSC04350DSC04351DSC04353DSC04358DSC04360DSC04364

okładka zapiski

Okładka publikacji "Wrześniowe zapiski"