W przeddzień Światowego Dnia Krwiodawcy w starostwie odbyło się spotkanie podsumowujące XI edycję turnieju szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”. Szkoły, które osiągnęły najlepszy wynik w oddawaniu krwi zostały nagrodzone pucharami, które wręczył starosta Michał Jędrys oraz przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Cichoń.

Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele PCK otworzył Hubert Wilczek – Przewodniczący Rejonowej Rady Krwiodawstwa w Skarżysku-Kamiennej. Zaznaczył on, że obchody Światowego Dnia Krwiodawstwa są okazją do zwrócenia większej uwagi na tych, którzy ratują innym życie oddając bezinteresownie krew. To także znakomita okazja, by promować honorowe krwiodawstwo i zachęcać młodych ludzi do oddawania krwi.

W szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim od kilku lat PCK prowadzi wśród młodzieży akcję oddawania krwi. Jak się okazuje młodych ludzi gotowych oddać krew nie brakuje. W XI edycji  turnieju „Młoda krew ratuje życie” wzięło udział 223 uczniów z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, którzy oddali w sumie ponad 164 litry krwi. Zgodnie z regulaminem turnieju o kolejności zajętego miejsca decydował wskaźnik aktywności, tj. ilość krwi oddanej w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia. I tak najlepszy wynik i pierwsze miejsce w turnieju zdobył Zespół Szkół Technicznych ze wskaźnikiem oddanej krwi na 1 pełnoletniego ucznia 0,393 ml. Na miejscu drugim uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące, gdzie wskaźnik wyniósł 0,332 ml. III miejsce w tegorocznej edycji turnieju przypadło Zespołowi Szkół Ekonomicznych ze wskaźnikiem 0, 326 ml. W dalszej kolejności uplasowały się: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych, Zespół Szkół samochodowo-usługowych oraz Zespół Szkół w Suchedniowie. Przedstawiciele zwycięskich szkół odebrali z rąk starosty Michała Jędrysa gratulacje i puchary.

Podczas uroczystości wręczono również odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” I, II i III stopnia. Odznakę I stopnia po oddaniu 18 litrów krwi otrzymał Zbigniew Majewski. Odznakami „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi wyróżnieni zostali: Marian Skorek, Janusz Brzeziński i Jan Srebniak. Odznaki III stopnia po oddaniu 6 litrów krwi otrzymali: Grzegorz Lisowski i Jan Srebniak.

Za wielką wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, ogromne serce, niesienie pomocy innym poprzez oddawanie krwi i szlachetną postawę dziękowali i gratulowali młodym ludziom starosta Michał Jędrys i przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Cichoń.

DSC 2222DSC 2226
DSC 2225
DSC 2224
DSC 2227
DSC 2233
DSC 2230
DSC 2240
DSC 2241
DSC 2256
DSC 2260