Jak wynika z informacji zarządu województwa świętokrzyskiego powiat skarżyski otrzyma blisko 6 mln złotych unijnej dotacji na termomodernizację pięciu budynków publicznych (jedna szkoła i cztery budynki medyczne). Przypomnijmy pod koniec roku 2012 powiat zakończył termomodernizację 10 budynków, w tym budynku głównego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Dzięki dofinansowaniu ze źródeł zewnętrznych na przestrzeni kilku lat udało wyremontować się wszystkie budynki użyteczności publicznej należące do powiatu.


W ubiegłym roku powiat skarżyski złożył wniosek o dofinansowanie termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Projekt zakładał wykonanie inwestycji w budynkach: Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych przy ul. Szkolnej, oddziału zakaźnego i prosektorium przy Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Szpitalnej, Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ przy ul. Sokolej oraz w budynku przy ul. Ekonomii, gdzie mieszczą się oddziały szpitalne i Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy.

Dziś już wiadomo, że powiat w tym roku zrealizuje plany dotyczące termomodernizacji tych budynków. Jak wynika z informacji zarządu województwa świętokrzyskiego dotacja ze środków unijnych dla powiatu skarżyskiego wynosić będzie blisko 6 mln zł, co stanowi 80% wartości inwestycji. Wkład własny powiatu to ok. 1 mln 200 tys. zł. Ze środków własnych ok. 350 tys. zł dołoży OLK. W ramach inwestycji we wszystkich budynkach zostaną ocieplone ściany i stropy zewnętrzne, wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. W budynkach OLK i przy ul. Ekonomii (tzw. półsanatorium) zamontowane zostaną kolektory słoneczne. W ZPEW, półsanatorium i OLK zmodernizowana zostanie instalacja c.o.

Dzięki inwestycji poprawi się stan techniczny budynków, który był bardzo zły. Nieszczelne okna i drzwi, przestarzała instalacja c.o. powodowała duże starty ciepła w okresie grzewczym. Dzięki termomodernizacji uda się ograniczyć koszty ogrzewania budynków, co przyniesie oszczędności. Inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

DSC 0213DSC 0216DSC 0218DSC 0220DSC 0224DSC 0226
DSC 0232DSC 0233DSC 0246
DSC 0235DSC 0237DSC 0243