W Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej została uruchomiona Centralna Sterylizatornia wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia. Do tej pory sterylizacja instrumentów medycznych odbywała się poza szpitalem. Dzięki inwestycji zmniejszy się ryzyko zakażeń, a co za tym idzie poprawi się bezpieczeństwo pacjentów.

Centralna Sterylizatornia została oficjalnie uruchomiona. Jak zaznaczył podczas otwarcia dyrektor Szpitala Powiatowego Andrzej Jarzębowski jest to inwestycja kluczowa dla placówki. Zdaniem dyrektora posiadanie własnej sterylizatorni stało się konieczne ze względu na dynamiczny wzrost operacji wykonywanych w szpitalu. Sterylizatornia ma usprawnić funkcjonowanie szpitala, szczególnie pracę oddziałów zabiegowych. Jej uruchomienie oznacza skrócenie czasu oczekiwania na instrumenty medyczne po sterylizacji, poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez zmniejszenie ryzyka zakażeń oraz korzyści finansowe. Jak informuje dyrektor Jarzębowski korzystając z własnej sterylizatorni szpital miesięcznie zaoszczędzi ok. 30 tys. złotych. Do tej pory placówka medyczna w Skarżysku-Kamiennej musiała płacić dwukrotnie więcej firmie zewnętrznej, która wykonywała usługę sterylizacji. Centralna Sterylizatornia zlokalizowana została w pomieszczeniach po byłej pralni, które zostały wyremontowane i dostosowane do wymaganych standardów. Sterylizatornia została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, w pełni zautomatyzowany. Inwestycja kosztowała blisko 2 mln zł. Dotacja na remont i adaptację pomieszczeń pochodziła z budżetu powiatu skarżyskiego.

Zdaniem starosty Michała Jędrysa uruchomienie sterylizatorni to dowód na to, że Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej realizuje założenia programu naprawczego przyjętego w 2011 roku i systematycznie przekształca się w nowoczesny podmiot leczniczy, oferujący usługi wysokospecjalistyczne i wprowadzający nowe technologie diagnostyczne.
- Podnoszenie jakości i efektywności ochrony zdrowia, poprawa dostępności i kompleksowości świadczeń zdrowotnych oraz satysfakcji pacjentów to było celem podejmowanych działań naprawczych. Dziś widzimy już rezultaty. Sterylizatornia pokazuje, jak trudną drogę przeszedł szpital, by pokonać trudności i ustabilizować sytuację finansową. Ale, to co może dla wielu wydawało się niemożliwe do osiągnięcia dziś jest faktem. Szpital odbudowuje swoją pozycję, unowocześnia się i poprawia jakość świadczonych usług – mówi starosta Michał Jędrys.

Andrzej Jarzębowski – dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

Michał Jędrys – starosta skarżyski

Grzegorz Cacko – firma Getinge

DSC 0193DSC 0194DSC 0195DSC 0196DSC 0197
DSC 0207DSC 0208DSC 0210
DSC 0167DSC 0170DSC 0172DSC 0174DSC 0176
DSC 0180DSC 0184DSC 0188DSC 0189DSC 0191