Obchody Święta Niepodległości w Skarżysku rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Józefa Oblubieńca. Cześć oficjalna odbyła się pod pomnikiem „Bojownikom o Wolność i Niepodległość”, gdzie głos zabrali przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych. W uroczystości udział wziął starosta Michał Jędrys.

95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Skarżyska obchodzili tradycyjnie. O godz. 10.30 w kościele św. Józefa Oblubieńca pod przewodnictwem księdza dziekana dekanatu skarżyskiego Mariana Mężyka rozpoczęła się msza św. za ojczyznę. Homilię wygłosił o. Stanisław Raczek – redemptorysta z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. „Ojczyzna – to ziemia, kultura, język i zwyczaje. Ojczyzna to również miłość. Mówi się często dzisiaj o patriotyzmie. Niektórzy kpią sobie z tego pojęcia. A patriotyzm to także miłość. Ojczyznę trzeba kochać, bo ona jest w nas. Ojczyzna bije rytmem naszego serca” – mówił do zgromadzonych w kościele o. Stanisław.

Po uroczystej mszy świętej z kościoła wyruszył pochód patriotyczny, który przeszedł pod pomnik „Bojownikom o Wolność i Niepodległość”, gdzie odbyły się główne uroczystości Święta Niepodległości. Tutaj głos zabrali prezydent miasta Roman Wojcieszek, parlamentarzyści – Marzena Okła-Drewnowicz i Andrzej Bętkowski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak oraz starosta Michał Jędrys. Starosta zaznaczył, że dziś patriotyzm równoznaczny jest z odpowiedzialnością za ojczyznę. - Norwid mówił, że: „ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek. Czy ojczyznę naszą mogą zatem budować ludzie, których poczucie obowiązku uległo gruntownemu zniekształceniu? Czy mogą podejmować odpowiedzialność za ojczyznę tacy ludzie, którzy w chorobliwy sposób pozostają w konflikcie ze swoimi obowiązkami. Dziś – aby budować ojczyznę i tę „małą” i tę „dużą” trzeba wrócić do obowiązku i iść tropem mądrego Norwida i we własnym obowiązku odkryć cząstkę obowiązku ojczystego – pisał ks. Józef Tischner. Patriotyzm jest lojalnością, wytrwałością w obowiązku i lojalności. Łączy się zawsze z gotowością poświęcenia się dla wspólnoty, solidarnością z żyjącymi obok nas współobywatelami, z przeszłymi pokoleniami oraz tymi, którzy dopiero po nas przyjdą – stwierdził starosta. Zwrócił też uwagę na konieczność solidarnego działania na rzecz lokalnej wspólnoty. - Nie stracił racji bytu, lecz nabrał nowego znaczenia patriotyzm, rozumiany jako postawa solidarności ze skrzywdzonymi współobywatelami, szczególnie tymi, którzy nie radzą sobie w dzisiejszym wyścigu szczurów lub zostali pozostawieni w nieszczęściu samym sobie. W Polsce pomimo bezsprzecznego skoku ekonomicznego w dalszym ciągu utrzymują się obszary autentycznego ubóstwa. Wciąż duży odsetek Polaków żyje biednie i niestety wielu z nich nie może znaleźć pracy. Tu nie potrzeba żadnej socjalnej wrażliwości, aby stwierdzić, ze taki stan jest zły i nie wolno go tolerować. Zmiana tego stanu rzeczy przez zbudowanie  nie tylko w Polsce, ale także na gruncie lokalnym autentycznego społeczeństwa obywatelskiego, silnej koalicji o szerokim udziale w życiu publicznym i o mocnych więzach solidarności powinna stać się treścią współczesnego patriotyzmu na bliższą i dalszą przyszłość – mówił starosta Michał Jędrys.

Uroczystość zakończyła się złożeniem przez delegacje wieńców przed pomnikiem „Bojownikom o Wolność i Niepodległość”. W imieniu władz powiatu skarżyskiego wieniec złożyli: przewodniczacy Rady Powiatu Eugeniusz Cichoń, starosta Michał Jędrys, członek zarządu powiatu Stanisław Dymarczyk i radna Maria Wroniewska.   

DSC 7258DSC 7259DSC 7260DSC 7261
DSC 7263DSC 7264DSC 7265DSC 7267
DSC 7270DSC 7271DSC 7274DSC 7285DSC 7286DSC 7287
DSC 7289DSC 7291DSC 7292DSC 7294DSC 7295
DSC 7299DSC 7301DSC 7305DSC 7306DSC 7307DSC 7308DSC 7310DSC 7311