Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej rozszerza ofertę usług medycznych. W nowej ofercie znajdziemy szpitalne laboratorium diagnostyczne oferujące lekarzom i pacjentom szybki dostęp do wyników badań przez internet. Rozwija się chirurgia, a w planach jest utworzenie oddziału neurochirurgicznego.  Wygląda na to, że szpital wkracza na nową drogę. Realizacja programu naprawczego pozwoliła ustabilizować finanse szpitala. Teraz przyszła pora na kolejny krok – profesjonalizację działań szpitala i wprowadzanie nowych usług medycznych.  

- Jesteśmy na etapie modyfikacji zakresu usług medycznych tak, aby lepiej dostosować zakres świadczonych usług do aktualnych potrzeb pacjentów – potwierdza Andrzej Jarzębowski - dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Do korzystania z nowej oferty dyrektor szpitala zachęcał przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej na spotkaniu zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Skarżysku. W spotkaniu uczestniczyli także Zbigniew Kotwica – dyrektor ds. medycznych, jednocześnie wybitny neurochirurg, Waldemar Mąkosa – kierownik Oddziału Chirurgii i Izabela Harnicka – kierownik Laboratorium Diagnostycznego.

Nowa jakość w szpitalu to usługi świadczone drogą elektroniczną i z wykorzystaniem nowoczesnych technik operacyjnych. Przykładem, gdzie zastosowanie znalazł system informatyczny jest Laboratorium Diagnostyczne. Od marca laboratorium z powrotem prowadzi szpital. Dzięki integracji systemu laboratoryjnego z systemem medycznym szpitala jest możliwość zlecania badań i odczytu wyników drogą elektroniczną. Ponadto zaletą przeprowadzonej informatyzacji jest to, że lekarz  ma dostęp do całej historii badań pacjenta. Na podstawie zgromadzonych danych może monitorować przebieg terapii. Istnieje też możliwość przygotowania dowolnego zestawienia danych znajdujących się w elektronicznej bazie. Do wykorzystania systemu informatycznego laboratorium w placówkach innych niż szpital, np. podstawowej opieki zdrowotnej przekonywała na spotkaniu w starostwie Izabela Harnicka, kierownik Laboratorium Diagnostycznego. Dostęp on-line do wyników pacjenta możliwy będzie po zalogowaniu do systemu na podstawie specjalnej karty wydawanej przez laboratorium. Odczytywanie wyników drogą elektroniczną gwarantuje sprawniejszą obsługę pacjenta i maksymalną zgodność danych personalnych pacjenta oraz zleconych badań. System gwarantuje też pełną ochronę danych – wyjaśniała funkcjonowanie systemu Izabela Harnicka. 

W planach związanych z rozwojem szpitala istotną rolę odgrywa rozszerzenie leczenia chirurgicznego, m.in. poprzez wprowadzenie nowoczesnych technik operacyjnych przy wykorzystaniu profesjonalnej aparatury i bloku operacyjnego. Na oddziale chirurgii obecnie pracuje pięciu specjalistów. Wykonywane są głównie operacje przewodu pokarmowego przy zastosowaniu nowoczesnego laparoskopu. Ponadto w ostatnim czasie w szpitalu przeprowadzone zostały pierwsze operacje pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi i urazami kręgosłupa. Wykonuje je na bloku operacyjnym doświadczony neurochirurg, profesor Zbigniew Kotwica. W najbliższym czasie w szpitalu planowane jest utworzenie oddziału neurochirurgii. Dyrektor Andrzej Jarzębowski prowadzi już w tym temacie rozmowy z NFZ. Negocjacje dotyczą też zawarcia kontraktu na specjalizujące się w leczeniu jednego dnia oddziały okulistyki i laryngologii – oraz poradni neurochirurgicznej, okulistycznej, urazowo-ortopedycznej. Rozszerzony będzie również zakres rehabilitacji.

Propozycje rozszerzenia oferty medycznej szpitala cieszą władze powiatu skarżyskiego. Jak mówi wicestarosta Waldemar Mazur, możliwości proponowane przez szpital są ważne przede wszystkim dla pacjenta. Zamiast poszukiwać wysokospecjalistycznych usług medycznych poza powiatem, pacjenci będą mogli leczyć się w swoim szpitalu w Skarżysku-Kamiennej. Te działania, poprawią też wynik ekonomiczny placówki – dodaje wicestarosta. 

Jak widać przed szpitalem kolejny etap i ambitne cele do zrealizowania. Ale dyrektor Andrzej Jarzębowski, zapowiada, że chętnie podejmie te wyzwania po to, by szpital mógł oferować swoim pacjentom wysokospecjalistyczne usługi i wzmocnić swoją kondycję finansową. Dla pacjentów i mieszkańców powiatu to sygnał, że podejmowane w ramach programu naprawczego działania przynoszą coraz bardziej namacalne efekty. Jeszcze do niedawna mówiąc o Szpitalu Powiatowym w Skarżysku akcent kładziony był na jego katastrofalną sytuację finansową. Teraz coraz częściej dyskusje wokół szpitala dotyczą planów jego rozwoju i rozszerzania zakresu usług.

DSC 5634
DSC 5636
DSC 5657 1
DSC 5666
DSC 5641DSC 5660