W niedzielę, 22 września 2013 roku, w Centrum Dializa w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Szpitalnej 1 (budynek parterowy obok Szpitala Powiatowego) odbędzie się akcja NEFROTEST. Jest to część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializa w Skarżysku-Kamiennej. Osoby, które ukończyły 40 rok życia, będą mogły bezpłatnie wykonać badania krwi w kierunku  chorób nerek, po  wcześniejszej rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi ok. 400 osób. Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Jędrys - Starosta Skarżyski, Roman Wojcieszek – Prezydent Miasta Skarżysko-Kamienna oraz Andrzej Jarzębowski – dyrektor Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku-Kamiennej oraz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie nefrologii dr n. med. Krzysztof Bidas.

„Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Choroby nerek często przebiegają bezobjawowo i mogą rozwijać się przez wiele lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, aby wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym jej stadium. Pacjent ma wtedy często szansę na pełne wyleczenie i może uniknąć dializoterapii” - tłumaczy dr Ewa Szałas, Kierownik stacji dializ „Centrum Dializa” w Skarżysku-Kamiennej.

W grupie największego ryzyka zapadalności  na choroby nerek są osoby otyłe, leczące się na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też osobom, które są obciążone genetycznie chorobami nerek. Każdy dorosły powinien raz w roku wykonać kontrolne badania profilaktyczne.

Kampania NEFROTEST ma zwrócić uwagę Polaków na to jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie nerki. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi. „Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób,  ale nie tylko o same badana chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

„Podczas skarżyskiego NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji, która pozwoli  wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo.” - mówi mgr Jolanta Zagożdżon, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ „Centrum Dializa” w Skarżysku-Kamiennej. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się osoby od 40 roku życia. Wymagany jest numer PESEL. Rejestracja będzie przeprowadzana 17 i 18 września br. pod jednym z dwóch numerów telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 – 15:00. Badania pobrane w trakcie NEFROTESTU będą wykonane w laboratorium Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Skarżysko-Kamienna to już trzydzieste drugie miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 16 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani do dalszej diagnostyki.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializa w Skarżysku-Kamiennej. NEFROTEST w powiecie skarżyskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr n. med. Krzysztof Bidas - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Jędrys - Starosta Skarżyski, Roman Wojcieszek – Prezydent Miasta Skarżysko-Kamienna oraz Andrzej Jarzębowski – dyrektor Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku-Kamiennej. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

nefrotest