Trzy konkursy wzbogacą tegoroczne uroczystości dożynkowe, w których wybrane zostaną: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najsmaczniejsze potrawy i najlepszy występ zespołu folklorystycznego. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Dożynki odbędą się 1 września 2013 r. w Skarżysku Kościelnym.

Tradycyjnie, co roku podczas dożynek powiatowych zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy wszystkich gmin powiatu skarżyskiego rywalizują w konkursach o miano: najpiękniejszego wieńca dożynkowego, najsmaczniejszej potrawy i najlepszego zespołu ludowego. Również w tym roku gminy wystawią najatrakcyjniejsze swoje wieńce, które zostaną ocenione przez jury pod kątem formy, techniki wykonania, jakości użytych materiałów, które zgodnie z regulaminem muszą nawiązywać do tradycji dawnych wieńców dożynkowych występujących na terenie województwa świętokrzyskiego.

Najpiękniejszy otrzyma nagrodę starosty Michała Jędrysa w wysokości 2 tys. zł i będzie reprezentować cały powiat skarżyski podczas dożynek wojewódzkich, które odbęda się w powiecie staszowskim.

DSC 2006

Miłośnicy sztuki kulinarnej zaprezentują najsmaczniejsze potrawy regionalne, spośród których degustujący-oceniający wybiorą trzy najsmaczniejsze, a ich autorzy otrzymają nagrody finansowe przyznane również przez starostę. I tak 1 tys. zł trzyma potrawa, która zdobędzie I miejsce, 700 zł laureat II miejsca i 500 zł to nagroda za III miejsce.

DSC 1891

"Rogaty pieróg - Koźlak" zdobył I nagrodę w ubiegłym roku na dozynkach powiatowych w Łącznej. A jaka potrawa dozynkowa w tym roku przypadnie do gustu jury dowiemy się już w przyszłą niedzielę 1 września. 

W części ceremonie dożynkowe wystąpią zespoły ludowe ze wszystkich gmin naszego powiatu i już po godz. 16.00 będą umilać czas przybyłym gościom. Ich występy to także rywalizacja konkursowa, a zwycięzców czekają nagrody finansowe ufundowane przez włodarzy poszczególnych gmin.  

DSC 1999

W trakcie dożynek nagrodę odbierze także laureat powiatowego etapu konkursu Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku. Celem tego konkursu jest wyróżnienie najbardziej zadbanych, estetycznych i bezpiecznych gospodarstw rolnych w województwie świętokrzyskim.

Po zmaganiach konkursowych widzów czekają występy zespołu De Nuevo (grającego muzykę latynoamerykańską z elementami flamenco w wykonaniu tradycyjnym oraz nowoczesnym) i góralskiej kapeli Trebunie Tutki.

DSC09146

Zespół De Nuevo (zdj. pochodzi z oficjalnej strony internetowej zespołu)

Trebunie-i-Twinkle 

Zespół Trebunie Tutki, jako gwiazda wieczoru gościć będą na dożynkach gminno-powiatowych w Skarżysku Kościelnym (zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony www. zespołu)

Warto być z nami!

De Nuevo - to sześć serc, które biją w jednym rytmie. To spotkanie osób, których pasja, temperament oraz doświadczenie gwarantują niezapomniane doznania. To podróż muzyczna na gorące południe Europy i Ameryki. To mieszanka hiszpańskich elementów melodycznych i kubańskich wpływów rytmicznych. W repertuarze De Nuevo znaleźć można przeboje Santany, Gipsy Kings, Martires Del Compas czy Davida Bisbala, takie jak "Bamboleo", "Buleria", "Oye Como Va", "Si Tu Me Quieres" oraz wiele innych. Zespół powstał w roku 2007. Od tamtej pory zagrał ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą. W bieżącym roku dołączyła nowa wokalistka - Ewelina Rivillo, którą można było zobaczyć w pierwszej edycji programu "Bitwa na Głosy" w zespole braci Golec. De Nuevo na swoim koncie ma również występ w półfinale programu "Must Be The Music - Tylko Muzyka oraz udział w Sylwestrowej Mocy Przebojów w telewizji Polsat, gdzie na jednej scenie wspólnie z największymi gwiazdami polskiej estrady zagrał przed ponad 100 tyś. publicznością zgromadzoną na pl. Konstytucji w Warszawie. (źródło: http://www.denuevo.pl)

Trebunie-Tutki - to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje kreując oryginalne polskie brzmienie. Zespół chętnie eksperymentuje z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna", a także z polskimi muzykami: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, Voo Voo i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego "Kiniora". Nie stronią także od innych form wyrazu artystycznego - na festiwal Kraków 2000 Krzysztof napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice", którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia. Najnowsza płyta "Nuty Wielkiego Pasterza" to już trzydziesty fonogram w historii Zespołu, ale pierwszy zarejestrowany na żywo w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Na jesieni odbyła się premiera nowego programu autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki "Legenda Tatr" w wykonaniu zespołu oraz Chóru i Orkiestry Filharmoni Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Ostatnio zespól koncertował w Chinach i USA. Biorą udział w filmach („Girl Guide" J. Machulskiego, „Nad wysokości", „Góralu czy ci nie żal", „Rozrywki rodzinne", “Historia filozofii po góralsku”) i w programach TVP Kultura, TV Polonia, TVP l, TVP 2, TVN, ARD i ZDF, PR1, PR2 (audycje Radiowego Centrum Kultury Ludowej) (źródło: http://www.trebunie.pl/)

 dozynki-plakat-2013-rgb

ZAPRASZAMY!