21 maja starosta skarżyski Michał Jędrys uczestniczył w happeningu zorganizowanym pod hasłem „Rok pieszego 2013” przez redakcję Tygodnika Skarżyskiego przy współudziale powiatu skarżyskiego, Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej, III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Skarżysku-Kamiennej oraz Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Skarżyski.
Przedsięwzięcie zostało przygotowane, aby zwrócić uwagę mieszkańców powiatu skarżyskiego na kwestię bezpieczeństwa pieszych. Organizatorzy, aby uświadomić przechodniom, jakie konsekwencje może nieść za sobą przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu przygotowali symulację wypadku drogowego z udziałem policjantów: policjanta odgrywającego rolę kierowcy samochodu osobowego i funkcjonariusza - przechodnia łamiącego przepisy ruchu drogowego, którego zachowanie doprowadziło do wypadku. W konsekwencji tego zdarzenia policjant wcielający się w rolę pieszego- ‘poszkodowanego” wymagał natychmiastowej pomocy medycznej. Poszkodowanemu udzielili jej ratownicy medyczni ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Wszystkie czynności wykonywane przez ratowników były na bieżąco komentowane przez asp. Mariusza Sokołowskiego- naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Skarżysku-Kamiennej.
 W dalszej części organizatorzy akcji - uczniowie III LO rozdawali ulotki z informacją dla kierowców i pieszych mówiące, jak poprawnie zachować się na drodze, a także instruowali przechodniów, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Organizatorzy przewidzieli również dla dzieci rozmaite atrakcje: był konkurs plastyczny pn.: „Bezpieczna droga” przeznaczony dla najmłodszych, a dla starszych dzieci „sprawdzian” ze znajomości znaków drogowych i pokonywania przeszkód na przygotowanym na placu „miasteczku ruchu drogowego”.
W działania włączyła się także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej, która udostępniła wóz strażacki. Strażacy demonstrowali sprzęt dostępny w wozie, co wzbudziło duże zainteresowanie szczególnie wśród dzieci.

Podczas happeningu rozdawane były także elementy odblaskowe ufundowane przez powiat skarżyski.

DSC 2657DSC 2663DSC 2669DSC 2672

 DSC 2623DSC 2624DSC 2637DSC 2642DSC 2654

DSC 2610DSC 2611DSC 2621DSC 2641

DSC 2643DSC 2646DSC 2647

DSC 2678