Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej dzięki pożyczce udzielonej przez powiat spłaci 5-cio milionowy kredyt bankowy. Z propozycją pomocy finansowej w formie pożyczki wyszedł Zarząd Powiatu. Na wczorajszej sesji poparli ją radni powiatu skarżyskiego. Oprócz 5 mln złotych pożyczki szpital otrzyma również dotację z budżetu powiatu na najpilniejsze inwestycje.


Na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej rezultatom prowadzonych w szpitalu działań naprawczych starosta skarżyski Michał Jędrys poinformował, że pożyczka na spłatę kredytu ma wesprzeć realizowany w szpitalu proces naprawczy, który już przynosi pierwsze pozytywne efekty (więcej na ten temat czytaj w materiale „Szpital Powiatowy z dodatnim wynikiem finansowym…”). Dzięki pożyczce udzielonej z powiatu zdjęty zostanie ze szpitala ciężar regulowania comiesięcznych rat, a uwolnione w ten sposób środki będzie można przeznaczyć na inne pilne potrzeby w szpitalu. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego radni zaakceptowali propozycję Zarządu Powiatu o udzieleniu pożyczki szpitalowi. Została ona przyznana na bardzo korzystnych warunkach, m.in. nie podlega oprocentowaniu, spłata nastąpi dopiero od pierwszego kwartału 2016 roku i została rozłożona na 7 lat.

Jest jeszcze jedna dobra strona przyznania szpitalowi pożyczki. Dzięki spłacie kredytu bankowego wygaśnie poręczenie udzielone szpitalowi przez gminę Skarżysko-Kamienna i powiat skarżyski.

Oprócz pożyczki z budżetu powiatu zostanie również przekazana dotacja dla szpitala w wysokości 550 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na  adaptację i dostosowanie pomieszczeń na sterylizatornię, oddział wewnętrzny oraz dziecięcy, zakup i montaż instalacji dźwiękowego systemu ostrzegawczego, budowę chodnika obok budynku szpitala przy ul. Ekonomii i zakup sprzętu medycznego.

DSC 0424Pożyczka z powiatu wspiera proces naprawczy realizowany w szpitalu - mówił starosta Michał Jędrys na konferencji prasowej