Historia grupy „NATURAL BEAT BAND” sięga roku 1999, wywodzi się ona z bębniarskiej formacji STIFF STUFF. „To grająca muzykę improwizowaną opartą na mocnej sekcji rytmicznej (perkusja conga, djamby, bębny szczelinowe, beatbox) grupa, która ciągle rozwija swój warsztat w poszukiwaniu nowych brzmień”– tak  określa zespół- lider Piotr Stefański, który nieustanie zaskakuje nowymi pomysłami i przedsięwzięciami. Piotr to artysta, którego nie można utożsamiać z jednym rodzajem muzyki i którego nie da się zaszufladkować. Lista jego osiągnięć jest długa i niezwykle różnorodna, a wydarzenia muzyczne, które organizuje to starannie wyreżyserowane odważne spektakle muzyczne, podczas, których odsłania swoją mroczną i bogatą duszę. W przypadku tego artysty jednego zawsze można być pewnym nudno- nie będzie, gdyż podczas każdego występu zaskoczy widza czymś nowym i niepowtarzalnym. Mając tak ciekawą osobowość nie dziwi fakt, że Piotr Stefański odnosi sukcesy i rozwija się zawodowo. Wśród wielu jego dokonań warto przypomnieć projekt pn: "STRIPED FLINT", zrealizowany dzięki  gościnności Stanisława Sojki i Michała Zduniaka w "STUDIO WĄCHOCK", a także płytę wydaną na zlecenie Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich. Działalność kulturalna, artystyczna i muzyczna to tylko jedne z wielu dziedzin, którymi zajmuje się Stiff. O  swoich doświadczeniach z pracy w szkole z młodzieżą i o tym, co tak naprawdę ceni w życiu opowiedział w kilku zdaniach czytelnikom kwartalnika „Ziemia Odrowążów”.
Anna Radzimirska-Lange: Ludzie kojarzą Cię głównie z Twojej działalności muzycznej niewielu wie, że z wykształcenia jesteś nauczycielem i przez kilka lat pracowałeś w zawodzie. Docelowo wybrałeś inną drogę, jesteś artystą, nadal masz jednak świetny  kontakt z młodzieżą, co zatem teraz chcesz przekazać młodym ludziom i czy Ci się to udaje?
Piotr Stefański: Tak  to prawda  pracowałem  w szkole 11 lat  i ciągle  jestem nauczycielem,  bycie nauczycielem  to  bardzo naturalny  stan, praktycznie każdy czegoś uczy, od uważności zależy treść którą przekazujemy.  Ucząc przedmiotu,  uczymy również postaw, przekazujemy wzorce kulturowe,  sposób myślenia,   spojrzenie na rzeczywistość.  Czego uczę obecnie …?  To dobre pytanie  niedawno jedna uczennica zapytała mnie, czego ty chcesz Stiff nas nauczyć?  I nadarzyła się okazja na  ewaluacje  tego, co się robi, wiec pytam, a czego was nauczyłem  przez ten rok  studium …? Odpowiedź mnie zaskoczyła … Kreatywności,  tego że nikt za nas niczego nie zrobi, tego że trzeba być w zgodzie ze sobą, tego, że trzeba  pytać, odwagi, wolności. To  takie zgodne z ideą jednego mojego projektu:  „Uniwersytetu  „Wolność”  tego właśnie chciałbym uczyć.
Anna Radzimirska-Lange: Wybrałeś swoją własną drogę muzyczną nie podążasz za trendami, nie zabiegasz o popularność. Jak taki indywidualista muzyczny odnajduje się w tak komercyjnym i „brutalnym świecie”?
Piotr Stefański: Co do własnej drogi muzycznej to jedynie  bycie  konsekwentnym. Każdy powinien sam siebie zapytać po co „TO”  robi,  odpowiedzi są różne:  dla pieniędzy, dla sławy… Mój pierwszy zespół STIFF STUFF  powstał  z potrzeby udowodnienia sobie i otoczeniu, że to nieprawda, że w Skarżysku-Kamiennej  nic się nie da zrobić… Stiff Stuff to była pierwsza formacja ze Skarżyska-Kamiennej, która wydała oficjalną płytę, zresztą z kapitalnymi recenzjami w „Tylko Rocku” i pierwsza, której teledysk znalazł się w MTV, to dla nas w tym czasie było spełnienie marzeń. Oczywiście poznaliśmy też bezwzględność tzw. rynku muzycznego i jego prawidła...To ważna lekcja. Po rozpadzie Stiff Stuff ciągle jestem aktywny powstają nowe projekty i nowe płyty Natural Beat Band, Freak Hotel, S.I.E. Dlaczego powstają? Z potrzeby kreacji… Jakoś podświadomie czuję, że kreatywność to cecha świata, która jest najważniejsza, prowadzi do różnorodności, to dotykanie nieskończoności… Co do brutalności rynku muzycznego i wszechobecnej komercji, to rzeczywiście można by mówić wiele złego, ale, po co?  To tak jak narzekanie, że pada deszcz, to przecież wcale nie przeszkadza iść na dobry spacer…               

Jednym z ostatnich projektów, jakie od ponad roku prowadzi Stiff na terenie powiatu skarżyskiego jest Studium Instrumentów Etnicznych. Projekt ma charakter edukacyjny i realizowany jest wraz z Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz Fundacją im. Michała Zduniaka w ramach programu "SYNDYKAT KULTURALNY". Zajęcia w minionym roku prowadzili dwaj muzycy: Piotr „Stiff” Stefański i Krzysztof Olejarz.  Artyści uczyli gry na instrumentach perkusyjnych pochodzących z różnych stron świata, ale także ekspresji i wyrażania emocji poprzez muzykę i taniec. Podsumowaniem działalności Studium był koncert „Za kurtyną", który odbył się 4 października 2012 r. w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. „Artyści wraz z grupą szkoleniową zaprezentowali oprócz tradycyjnych rytmów afrykańskich i kubańskich również improwizacje z udziałem solistów”. W ubiegłym roku Studium Instrumentów Etnicznych cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i osób dorosłych, co spowodowało, że także i w tym roku zajęcia są kontynuowane. Muzykiem, który dołączył do grupy i szkolił mieszkańców powiatu skarżyskiego jest Gwinejczyk „Gaspard" Conde lider niezależnego zespołu specjalizujący się w grze na bębnach dundum. Pierwsze „zajęcia bębniarskie” prowadzone przez „Gasparda” odbyły się 1 lutego w Miejskim Centrum Kultury. Wszystkich zainteresowanych tego rodzaju warsztatami serdecznie zapraszamy.         
Ciekawym przedsięwzięciem, w którym Stiff weźmie udział będzie zorganizowany przez powiat skarżyski 26 maja br. w Skarżysku Kościelnym „Festiwal Muzyki Etniczno-Folkowej”. Festiwal zakończy trwający trzy dni Piknik Archeologiczny „RYDNO”.

Piotr02

 

Już w kwietniu ukaże się kwartalnik społeczno-kulturalny "Ziemia Odrowążów", a w nim m.in. wiele ciekawych artykułów i wiadomości.

Zapraszamy także  6 kwietnia o godzinie 17.30 do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (ul. Topolowa 1), wystąpią: Natural Beat Band, Studio Instrumentów Etnicznych, Andrzej Chochół i Henryk Gembalski. W programie także konferencja naukowa „Muzyka krzemieni” i prezentacje: „Od krzemienia do Brandta” i „Orońsko-wytwórnia czekolady”.
Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport ze Skarżyska-Kamiennej! Wyjazd spod MCK (ul. Słowackiego 25) o godz. 16.30, powrót o 20.30. Rezerwacja miejsc pod nr. tel. 602695916!

stiff

 

logo kulturalny powiat .cdr1